Byl „císařpán“ otec Masaryka? Zastavte ten výzkum, vydala příkaz pravnučka TGM

2. 2. 2017 10:07

Jasno do pochybností o původu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka mohla vnést analýza DNA. Masarykova pravnučka ji ale zakázala. Informuje o tom server Lidovky.cz.

Byl „císařpán“ otec Masaryka? Zastavte ten výzkum, vydala příkaz pravnučka TGM
Foto: Archiv
Popisek: Tomáš Garrigue Masaryk

Rozbor DNA, který by mohl téměř jistě rozhodnout, zda byl prezidentovým otcem pologramotný kočí Josef Masárik, zablokovala Masarykova pravnučka Charlotta Kotíková (76).

Je to neuctivé k Masarykovi i českému národu, vzkázala dokumentaristovi Davidu Vondráčkovi, který výzkum plánuje, uvedl server.

Pochybnosti o původu Masaryka se podle serveru opírají zejména o fakt, že Masarykova matka Teresie Kropáčková (Kropaczek) byla o deset let starší než její manžel Josef Masárik, a navíc v době svatby byla již dva měsíce těhotná.

Celý text je ZDE

Kromě toho svým sociálním původem Masárika výrazně převyšovala. Pocházela z měšťanské německé rodiny v Hustopečích, zatímco ženich byl prostý slovenský nádeník z Kopčan, který neuměl ani psát.

Tomáš Masaryk intelektem výrazně převyšoval své mladší bratry a také jim zřejmě ani nebyl moc podobný. Navíc se v jeho raném životopise objevují různé obtížně vysvětlitelné zásahy shůry.

Například z kovárny v Čejči jej vysvobozuje zemský školní inspektor, který se náhodou objeví na návsi. Nebo když student Masaryk vezme před maturitou pohrabáč na ředitele brněnského gymnázia, protože urazil jeho dívku, je sice ze školy vyloučen, ale dostuduje na ještě prestižnějším vídeňském akademickém gymnáziu. To může navštěvovat díky tomu, že jeho brněnský dobrodinec, policejní ředitel Le Monnier, jehož syna Masaryk soukromě vyučuje, je shodou okolností právě v této době povýšen do hlavního města, píše server.

Spekulace o Masarykově původu podle něj předloni oživila kniha Císařův prezident. Její autor, píšící pod pseudonymem David Glockner, razí hypotézu, že Masaryk byl levobočkem rakouského císaře Františka Josefa I. Opírá se při tom zejména o faksimile z kopiáře (deníku), do něhož si František Josef údajně na konci roku 1849 zapsal „Kropaczek erl.“, tedy Kropaczek erledigt (= Kropáčková vyřízeno).

Jasno se do věci v loňském roce rozhodl vnést filmový a televizní dokumentarista David Vondráček (53) ve spolupráci s genetikem Danielem Vaňkem (51), který přednáší na dvou fakultách Univerzity Karlovy a působí také v Ústavu soudního lékařství Nemocnice Na Bulovce.

Podařilo se jim shromáždit biologický materiál Tomáše Masaryka a jeho syna Jana, z něhož je možné provést analýzu DNA. Jedná se o stopy zachycené na nikdy nepraném prezidentově obleku a předměty, kterých se dotýkal před smrtí Jan Masaryk, jako kartáček na zuby, kapesník nebo ohryzek jablka. Další biologické „artefakty“ získali od slovenských potomků bratrů Masarykova oficiálně uváděného otce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

22:25 Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

Premiér Andrej Babiš se ve své týdenním hlášení „Čau lidi“ rozepsal o dnešním tragickém požáru domov…