Byl hlavou jinde, pak přecvakl... Reportér ČT seděl se Zelenským. Mimo televizi prozradil, co se dozvěděl

09.05.2022 16:10 | On-line

Reportér a moderátor ČT ve StandaShow promluvil například o svém rozhovoru s prezidentem Zelenským. „Je to člověk, který je v situaci srovnatelné možná s Churchillem, někdy v roce 1940, 1939,“ řekl. Překvapuje ho, jak Rusové na Západě prohrávají mediální válku. Ale varoval, že tomu není tak úplně všude. Pokud jde o dezinformace a víru v ně, odhadl, že se jedná o dědictví komunismu, kdy se médiím také nedalo věřit.

Byl hlavou jinde, pak přecvakl... Reportér ČT seděl se Zelenským. Mimo televizi prozradil, co se dozvěděl
Foto: ČT
Popisek: Michal Kubal

Anketa

Je sněmovní opozice (ANO a SPD) dostatečně důrazná v boji s vládou?

hlasovalo: 36800 lidí
Kubal popsal své setkání se Zelenským, jako zajímavost dal k lepšímu, že před setkáním musel odevzdat všechno, co by se mohlo nějakým způsobem digitálně spojit, tedy mobil i hodinky s geolokací.

Při rozhovoru prý byl ukrajinský prezident nejdříve hlavou někde jinde. „Tam bylo vidět, že prezident jede ve skvělých větách, má naučená ta mediální prohlášení, ale na druhou stranu tam za tím chybí ten život. Bylo vidět, že mentálně je někde jinde, že to všechno sedí, že odpovídá na otázky, ale že to není...“ popsal Kubal. Ale pak prý Zelenskyj přecvakl, dostal se do tempa a začal vnímat a přemýšlet nad tím, co říká, zvláště když se hovor začal vést v jiných jazycích.

„Je to člověk, který je v situaci srovnatelné možná s Churchillem, někdy v roce 1940,1939,“ zdůvodňoval Kubal, proč se snažil řešit i hlubší otázky. Překvapilo ho například, když se ptal na vzkaz pro ty, kteří pomáhají uprchlíkům, že Zelenskyj začal mluvit o tom, jak se nejedná o konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, ale útok Ruska proti celé západní civilizaci a že fronta je „shodou okolností“ na Ukrajině. „A že zbytek těch zemí by se měl chovat tak, že jejich nejsvětější hodnoty jsou vlastně v ohrožení, a tak by to měly začít brát,“ doplnil.

Zlom ve válce na Ukrajině prý začal už na začátku, když Zelenskyj odmítl evakuaci a vytvoření exilové vlády. Přitom se prý Rusové pokusili dobýt sídlo prezidenta v úvodních fázích konfliktu a málem jim tento pokus vyšel. Pokud jde o vyzbrojování, USA prý nechtěly opakovat situaci, kdy v Afghánistánu nechaly techniku, se kterou nyní pózuje Tálibán. Ale to, že se Ukrajina ubránila, změnilo rovnici.

Zelenskyj prý také nechává vojenské záležitosti ministrovi obrany a sám řeší marketing a PR, který je v každé válce velmi důležitý. „Co mi přijde zajímavé, že Rusové minimálně na tom západním trhu tolik prohrávají. To se Ukrajincům extrémně daří. Je pravda, že tady ten konflikt z pohledu Západu je černobílý, je tady jednoznačně agresor, je tady jednoznačně oběť. A navíc ty obrázky, které přicházejí z průběhu konfliktu tu černou dělají černější, bílou bělejší. Ale je nutné zdůraznit, že alespoň podle informací z celosvětových analýz, tak například v Africe nebo v zemích BRICS, tam se naopak Rusům daří. Tam ta pozice Západu jako bývalé koloniální velmoci a tohle všechno, to jako nefunguje,“ komentoval bitvu o výklad konfliktu moderátor.

Dodal, že konflikt byl jasně narýsován i v Česku, například prohlášením Miloše Zemana, který útok na Ukrajinu odsoudil. „Najednou tady neexistovala jediná politická strana, která by říkala něco jiného,“ podotkl. Komunisté „chtějí mír“, s čímž se Kubal shodne, ale je otázka, za jakých podmínek. Podotkl, že co se týče pojetí války, nejsnadnější je říct, co říkají Ukrajinci a pak co říkají Rusové. Jenže Rusové dle něho neříkají nic. Doplnil, že díky tomu, jak jsou všude kamery, tak je pro Rusy velmi těžké lhát. Uvedl také, že očekával, že na Ukrajině vypnou Rusové mobilní síť, nebo se o to alespoň pokusí.

Vyjadřoval se také k tématu dezinformací, podle něho se možná jedná o dědictví z doby komunismu, kdy řada lidí také nevěřila tomu, co se říká v médiích, protože to vždycky „bylo jinak“ a pravda se hledala někde jinde. Ale pro některé se jedná o byznys. Na hranicích s Ukrajinou bylo prý při začátku konfliktu dost zahraničních studentů z Afriky a z Indie, a jeden člověk dle Kubalova svědectví začal vykřikovat, že konflikt je umělý a má zakrýt masivní migraci z Afriky do EU. Dotyčný má dle Kubala několik exekucí a vydělává na tom, že mu lidé posílají peníze.

Ruská propaganda prý nevytváří, ale využívá věci, které ve společnosti jsou, například rozdělení společnosti a „rozšiřuje příkopy“. „Nevytváří tady falešnou naraci, tady je pár lidí, kteří se bojí, že nám ukrajinští uprchlíci budou brát práci. A dá se očekávat, že dřív nebo později bude tohle dominantní prvek, co bude zaznívat od lidí, kteří předtím hlásili kremelskou propagandu,“ mínil Kubal. A dodal, že by ho zajímalo, jak si jednou tito lidé zdůvodní, například pokud popírají masakr v Buči.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…