Byli teroristé napojeni na Saúdskou Arábii? FBI odtajnila analýzu k 11. září

12.09.2021 15:25

Po oznámení prezidenta USA Joea Bidena, že nechá odtajnit některé dokumenty k 11. září, odtajnila FBI zprávu, která analyzovala možné propojení mezi teroristy z 11. září a vládou v Saúdské Arábii. Existuje toto propojení? Nahlédněte.

Byli teroristé napojeni na Saúdskou Arábii? FBI odtajnila analýzu k 11. září
Foto: pixabay.com
Popisek: Newyorská Wall Street

11. září 2001 zemřely po teroristických útocích ve Spojených státech téměř tři tisíce lidí. Příbuzní obětí vyzvali současného prezidenta USA Joea Bidena, aby nechal odtajnit část dokumentů s 11. zářím souvisejících. Konkrétně dokumenty, které mohly ukázat na napojení teroristů na vládu v saúdskoarabském Rijádu.

Prezident Biden skutečně nechal část těchto dokumentů odtajnit. FBI splnila příkaz pána Bílého domu a nechala veřejnost nahlédnout do analýz, které řešily toto možné propojení mezi teroristy a centrální vládou v Saúdské Arábii.

Agentura Reuters uvádí, že podle zveřejněných analýz sice teroristům pomohli někteří občané Saúdské Arábie, ale důkaz o propojení teroristů s vládou neexistuje.

Saúdská Arábie dlouhodobě odmítá, že by s útokem z 11. září 2001 měla cokoli společného. Ve stejném duchu se i letos vyjádřilo saúdskoarabské velvyslanectví ve Washingtonu.

„Nikdy se neobjevily žádné důkazy, které by naznačovaly, že saúdská vláda nebo její představitelé měli předběžné informace o teroristickém útoku nebo se v něm jakýmkoli způsobem angažovali,“ stojí v prohlášení ambasády.

FBI připomněla, že 15 z 19 únosců letadel pocházelo ze Saúdské Arábie, ale nepodařilo se najít konkrétní důkaz, že by např. vláda v Rijádu financovala al-Káidu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

20:20 Topkař z Liberecka o Green Dealu i euru. EU je naše jistota, jediná cesta jak obstát

Mnohé země předkládají své ambiciózní plány na omezení emisních zátěží, ale tyto plány se vůbec nepo…