Bylo to celé divné. Cyril Svoboda zabrousil do roku 2004 a kauzy OKD. Metody Špidly a Grosse...

16.11.2017 8:42

Cyril Svoboda (KDU-ČSL) býval ministrem zahraničí ve vládě vedené Vladimírem Špidlou. Svoboda v rozhovoru pro LN vzpomíná, jak to ve vládě vypadalo, když se jednalo o OKD. Nahlédněte.

Bylo to celé divné. Cyril Svoboda zabrousil do roku 2004 a kauzy OKD. Metody Špidly a Grosse...
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Cyril Svoboda

Kabinet prý o privatizaci menšinového státního podílu v OKD hlasoval na dvakrát. Nejprve nanečisto, jak se to někdy dělá, aby si Špidla ověřil, že skutečné hlasování dopadne podle očekávání. „Dělalo se to v superzávažných věcech. Když si premiér nebyl jistý, jestli mu věc projde, a záleželo mu na ní, vybídl k orientačnímu hlasování,“ zavzpomínal Svoboda.  On sám prý patřil mezi ty ministry, kteří své kolegy vyzývali, aby s privatizací OKD nespěchali. Marně. Privatizaci dokončila vláda pod vedením Stanislava Grosse. Ve Svobodovi prý celý proces vzbuzoval nedůvěru.

„Zakázky se strkaly na jednání vlády na poslední chvíli. Vláda se tlačila, aby se rozhodlo hned, a to vždy s argumentem, že když se nerozhodne hned, vyzradí se nějaké obchodní tajemství. Dalo se tomu čelit jenom tím, že se řeklo ne. Jenže pak hrozilo riziko, že ten, kdo řekne ne a rozhodnutí zdrží, bude obviněn z toho, že vynáší informace ven,“ uvedl Svoboda.

Na poslední chvíli prý chodil se zakázkami na vládu především Stanislav Gross. Jako ministr zahraničí prý Cyril Svoboda nemohl zhodnotit, zda kabinet dostane za menšinový podíl dost peněz nebo málo. Musel to prý vědět především odpovědný ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Víc už si toho po letech Svoboda nepamatuje. Ví jen, že za ním nechodili lobbisté.

Zarazilo ho opravdu to, že se o privatizaci napřed hlasovalo nanečisto. To zažil ve vládě maximálně tak pětkrát, což svědčí o tom, že šlo o výjimečný nástroj. Možná byl použit proto, aby ministři nevypadali jako hlupáci.

„Šlo o to, že jinak by se investoři podivovali, co to je za rozhodnutí vlády, že vláda nejprve rozhodne a za deset minut to revokuje. To by kabinet vypadal jako nerozhodnutý a absolutně nesvéprávný. Když si premiér nebyl jistý, jestli mu věc projde, a záleželo mu na ní, vybídl k orientačnímu hlasování," prozradil Svoboda.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…