Bývalá místostarostka ODS nakoupila za několik měsíců nejmíň 50 lahví vína, 62 piv, vodky, rumy nebo sekty. To vše za peníze městské části

3. 8. 2018 12:17

Reprefond. Magické slůvko, které mnoha politikům umožňuje za veřejné peníze nakupovat, co se jim zlíbí. A to doslova. ParlamentníListy.cz již před mnoha týdny zažádaly o informace z tohoto fondu městskou část Prahy 4. Poté, co jsme zaplatili více než 8 tisíc korun, nám úřad zaslal tisíce účtenek, kterým se budeme postupně věnovat. Začněme ovšem rokem 2014. Místostarostkou za ODS tehdy byla Ivana Staňková. Ta už řady modrých ptáků opustila, ale jak se nám podařilo zjistit, zanechala za sebou výraznou stopu s patřičnými procenty alkoholu.

Bývalá místostarostka ODS nakoupila za několik měsíců nejmíň 50 lahví vína, 62 piv, vodky, rumy nebo sekty. To vše za peníze městské části
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lahve vína, ilustrační foto
reklama

Co přesně výše zmíněné slovo reprefond znamená? Podle oficiálních vyjádření městské části Prahy 4 jde o prostředek, kterým se nakupuje drobné pohoštění. „Konkrétně čaj, káva, nealkoholické nápoje, ovoce a sušenky, popřípadě pracovní snídaně s občany." Ony nealkoholické nápoje jsou v této citaci důležité.

Vraťme se teď do roku 2014, kdy úřadovala tehdejší místostarostka ODS Ivana Staňková. Ta si totiž "nealkoholické nápoje" vyložila po svém. Tak například ve čtvrtek 5. června nakoupila v LIDLu 40 lahví výčepního piva Staropramen a dvanáct lahví vína. Už o den později, opět v LIDLu, pořídila 4x Argus v plechovce a zároveň čtyři nepasterizovaná piva. Každé stálo obyvatele Prahy 4 necelých jedenáct korun. Piva nakoupila v 8:48 minut. Během slunného července 2014 potom třeba ve čtvrtek ve 20:15 v obchodním domě Interspar kupovala dalších pět lahví vína: Pinot Grigio za 60 korun nebo Frankovku za 70 korun. Velmi zajímavý je rovněž nákup 12. července. To totiž byla sobota a lze jen těžko očekávat, že tehdejší místostarostka měla jednání.

Ale i kdyby jej měla, nákup proběhl v 15:58, pohoštění bylo nadmíru bohaté. Opět se jedná o Interspar a na účtence lze najít několik lahví vína Chardonnay, dobrou kaši, rajčata, mrkve, grepy, meloun a okurky. O tři dny později si v Bille pořídila borůvky, lahůdky a rajčata. To vše za 122 korun, které si rovněž nechala proplatit. Ani tím ovšem nekončíme. Kupříkladu 16. listopadu, kdy byl úřad zavřený, neboť byla neděle, se znovu v Intersparu odehrál bohatý nákup: banány premium, bonbóny Haribo, jablka Gala, džusy, mléko a také Havana Club 40% za 329,90. To celé už v 8:01. Tento nákup vyšel reprefond Prahy 4 na 845 korun, placeno bylo pětitisícovkou a také tuto účtenku mají ParlamentníListy.cz k dispozici.

Dalo by se pokračovat. Naše redakce totiž připravila tabulku, ze které vyplývá, že městská část Prahy 4 proplatila v rámci "nealkoholických nápojů" bývalé zástupkyně ODS minimálně 50 lahví vína, tři lahve vodky, pět sektů, 62 piv a mnoho dalšího alkoholu - vesměs tvrdého (Havana Club nebo Božkov). O tom, kolik desítek kil ovoce bylo pořízeno, nemluvě.

Namátkou účtenka z pátku 18. července. Znovu Interspar, odpoledních 14:25 hodin a detaily nákupu? Citronový Staropramen, mnoho plechovek Birellu, citrony, cuketa, rajčata, lahůdková cibulka, Pilsner Urquell. S kým se poté jednalo, kde a co bylo výsledkem jednání nad pivním odérem, to prozatím nevíme.

"Opravdu kvalitní víno" za 59 korun. Prý dárek pro kohosi

Bývalou místostarostku ODS jsme s našimi zjištěními v pátek ráno konfrontovali. Stejně tak tiskového mluvčího. 

Anketa

Je slušné doufat, že Miloš Zeman brzy umře?

hlasovalo: 17543 lidí
Dodejme ale, že bývalou zástupkyní ODS toto alkoholové opojení nekončí. Dalo by se říct, že i nyní „se veselí za městské peníze“ všichni. Praha 4 v čele se starostou Štěpánkem, mimochodem ten je kromě mnoha dalších funkcí také 12. předseda Strany zelených, vypadá dle účtenek jako veselá parta. Otázkou zůstává, zdali je Štěpánek kompetentní městskou část řídit, pakliže nechává proplácet privátní obědy, vína ale i mnoho dalších věcí svým politickým kolegům. Dodejme také, že ačkoli je Štěpánek předsedou SZ, ta snad na Praze 4 nebude ani samostatně kandidovat.

Tématu alkoholu na radnici Prahy 4 se budeme i nadále věnovat.

Pointa dnešního příběhu? Opakovaně zmiňovaná Ivana Staňková sice opustila řady ODS i lokální politiku, ale na městské části působí i nadále. Je vedoucí oddělení prevence na odboru školství, prevence a rodinné politiky.

Reakce bývalé místostarostky?

„K Vašemu dotazu na rok 2014 a nákupu alkoholu mohu uvést, že si nejsem vědoma nadlimitního nakupování alkoholu, nicméně pokud byl alkohol pořizován, tak pro účely názvu reprefondu  –  tj. pořizování dárků, zajišťování akcí, případně pohoštění.“

Piva z LIDLu za deset korun? Podle bývalé místostarostky pohoštění nebo dárek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: B. Richterová a T. A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…