Bývalá předsedkyně Senátu Libuše Benešová oslaví sedmdesátiny

04.07.2018 9:58

Praha 4. července (ČTK) - Politička Libuše Benešová, která 5. července oslaví sedmdesátiny, byla v letech 1998 - 2000 první a dosud jedinou předsedkyní Senátu. Také stála u zrodu Občanského fóra, po jeho rozštěpení odešla do ODS, které je stále členkou. V nedávné době působila na Pražském hradě jako ředitelka Odboru spisové a archivní služby, v roce 2015 odešla do důchodu.

Bývalá předsedkyně Senátu Libuše Benešová oslaví sedmdesátiny
Foto: Redakce
Popisek: Bývalá předsedkyně Senátu Libuše Benešová

Benešová se narodila 5. července 1948 v Benešově. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor čeština, národopis. V listopadu 1989 se aktivně zapojila do činnosti v Občanském fóru a posléze v ODS. Po komunálních volbách v roce 1990 se stala starostkou obce Lešany a v letech 1993 až 1994 byla přednostkou Okresního úřadu Praha-západ. V listopadu 1996 ji na čtyřleté volební období zvolili do Senátu.

Anketa

S odstupem času: Je dobře, že byla zavedena Elektronická evidence tržeb (EET)?

81%
19%
hlasovalo: 11388 lidí


Po dvou letech, kdy Benešová v Senátu předsedala výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, ji opoziční smlouva vynesla do čela horní parlamentní komory. Vedení Senátu přebírala v prosinci 1998 od Petra Pitharta. V roce 2000 mandát neobhájila.

V roce 1997 ji zase krize v ODS vynesla do nejužšího stranického vedení, stala se místopředsedkyní. Setrvala tam do roku 2001, ve vrcholných strukturách strany ale zůstala i dál jako hlavní manažerka občanských demokratů. V říjnu 2004 na sebe upozornila, když podala výpověď kvůli sporům ve straně zhruba čtrnáct dní před senátními volbami. Svou výpověď nakonec vzala zpět.

jb ped

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…