Bývalá šéfka hejtmanů v XTV: Babiš je znám, že umí říct v Bruselu jasné NE. Unie nám v některých věcech i pomáhá

27.09.2021 18:48 | On-line

Předvolební seriál XTV zavítal do Karlovarského kraje, kde se v debatě vedené Lubošem Xaverem Veselým utkala někdejší krajská hejtmanka a předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová a proti ní Marcel Kučera, který vede v kraji formaci Trikolóra – Svobodní – Soukromníci (TSS).

Bývalá šéfka hejtmanů v XTV: Babiš je znám, že umí říct v Bruselu jasné NE. Unie nám v některých věcech i pomáhá
Foto: Screen XTV
Popisek: Krajská předvolební debata XTV z Karlovarského kraje

Kučera, původní profesí operní pěvec, představil svou formaci TSS jako jedinou konzervativní pravicovou alternativu v letošní volební nabídce. Hájí střední podnikatele, řemeslníky, farmáře, ale i zaměstnance. „Jsme strana, která hájí celé spektrum voličů,“ ujistil.

Kučera prý chodí mezi lidi a díky tomu si udělal vlastní sociologický průzkum. Osmdesát procent z lidí, se kterými hovořil, prý neví koho volit anebo vůbec nechce jít k volbám.

Mračková upozornila, že i Ústavní soud zmínil, že kandidáti z Karlovarského kraje byli v dosavadním volebním systému poškozováni, když ke zvolení potřebovali mnohem větší procento hlasů, než jinde, protože kraj měl jenom pět poslanců. Jenže podle nového zákona nemusí mít Karlovarský kraj ani těch pět poslanců, které má teď, ale třeba jen tři. A rozhodne o tom to, kolik voličů přijde k volbám.

„Bohatství státu vzniká prací, a ne tím, že budeme čerpat dotace,“ zdůraznil kandidát TSS. Nejvíce ho rozčilují dotace neziskovým organizacím, které pak dělají politiku. Na druhou stranu uznává, že třeba pro zemědělce je to zapotřebí, aby byli konkurenceschopní.

Bývalá hejtmanka Mračková Vildumeztová zmínila různé „měkké projekty“, které odčerpávají zbytečně velkou část dotací.

Pak se oba kandidáti pohádali, zda hnutí ANO mělo projekt karlovarské dálnice, která se stále ještě staví, připravený od minulých vlád, nebo nikoliv.

Debata se přesunula k Evropské unii a pravicový kandidát Kučera představil svou vizi změny EU, aby nebyla jen k tomu, že bude členským státům diktovat, co mají dělat.

Změny by spočívaly v tom, že členské státy by si měly více rozhodovat o svých záležitostech. Mračková podala výklad o rozdílu mezi nařízením a směrnicí EU. Na druhou stranu zmínila, že EU založila pro realizaci Green Dealu takzvaný „fond pro spravedlivý přechod“ a pro Karlovarský kraj, kde se budou zavírat doly, je to velká šance, jak si sáhnout na evropské peníze a zreformovat si ekonomiku.

Zmínila, že předseda ANO Andrej Babiš je v Bruselu dobře znám tím, že umí říci i velkým členským státům rázné NE. A právo veta si musíme uhájit. Důležité podle ní bude, abychom využili české předsednictví EU v příštím roce.

Pro Trikolóru je stěžejním bodem přednost českého práva před evropským. „To manželství, co jsme před 17 lety uzavřeli, bylo tehdy jiné než dneska. Dneska ten manžel tu manželku uzurpuje a říká jí ‚ty budeš dělat tohle a tohle, jinak ti nedám tu blůzičku‘,“ dostal se do popisu. Oním manželem je EU.

„Ale ten manžel má kreditku,“ pokrčil rameny Xaver Veselý.

Mračková Vildumeztová připomněla, jak nám teď pomohla EU proti Polsku s uhelným dolem Turów, poté, co jsme s tím dvacet let nic nesvedli.

Pak suverénně tvrdila, že nebýt pandemie, tak bychom pod Andrejem Babišem a Alenou Schillerovou jistě měli vyrovnaný rozpočet.

Kučera reagoval, že on není v tomto oboru příliš kovaný, ale ekonomičtí experti Trikolóry by Vildumetzové vysvětlili, že se mýlí.

Bývalá hejtmanka se nedala. „V roce 2013 byl státní dluh vůči HDP 44 procent. Za pana ministra Kalouska,“ připomněla. V roce 2017 to bylo 29 procent. Našla si i čísla Německa, kde je to přes 17 procent. „A proč jsme ho snižovali? Protože jsme přišli s EET, s daňovou kobrou a dali jsme tomu nějaký systém,“ myslí si.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

19:29 Přibáň z trabantu si povídal na síti s kamarády: Ať si zhebnou, když nechtějí očkování, padlo

Novinář a cestovatel v trabantu Dan Přibáň se obul do lidí, kteří se nechtějí jít dobrovolně očkovat…