Bývalí političtí vězni a ODS se zlobí: Za odvoláním Hermana stojí ČSSD

11.04.2013 14:57

Odvolání Daniela Hermana z funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů si vysloužilo ostrou kritiku ze strany ODS a Konfederace politických vězňů. „Jsem si stoprocentně jistý, že se jedná o politické rozhodnutí ze strany ČSSD,“ prohlásil na tiskové konferenci Marek Benda, předseda poslaneckého klubu ODS.

Bývalí političtí vězni a ODS se zlobí: Za odvoláním Hermana stojí ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

ČSSD podle Bendy pod taktovkou Jiřího Dienstbiera a Lubomíra Zaorálka politicky diktuje, jak se smí či nesmí na veřejnosti mluvit o minulosti naší země. Navíc to prý svědčí o neustále se prohlubující spolupráci mezi sociálními demokraty a komunisty.

„Stále ještě doufám, že Foglová není ředitelkou. Pokládám za skandál, aby někdo, kdo dočasně přijde na místo ředitele, začal rozdávat výpovědi. To je na hraně trestní odpovědnosti,“ reagoval Benda na tvrzení Pavly Foglové, že připravuje personální změny.

ÚSTR prý vadil komunistům vždy

Bendovo prohlášení doplnil místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Ústav pro studium totalitních režimů byl podle jeho názoru trnem v oku komunistům už od doby jeho vzniku. „Ústav spravuje archiv komunistické Státní bezpečnosti a je evidentní, že komunisté od něj chtějí mít klíče. Sociální demokraté jim je včera předali,“ pronesl.

„Nečekala jsem, že se ve svém vysokém věku dočkám ještě něčeho takového,“ povzdechla si Naděžda Kavalírová, předsedkyně Konfederace politických vězňů. Bývalí političtí vězni mají podle jejích slov pouze jediné stanovisko, a to aby Ústav byl i nadále v rukou Hermana. „Doufali jsme, že tato země se vymanila z takových způsobů. Jsem pamětníkem té doby a bylo to zlé a z toho plyne náš strach, aby to nenastalo znovu,“ dodala.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká předvolební prezentace Petra Fialy: Učit děti o dezinformacích a zaměřit se na přátelství s Německem. Program uděláme za 24 hodin

11:42 Velká předvolební prezentace Petra Fialy: Učit děti o dezinformacích a zaměřit se na přátelství s Německem. Program uděláme za 24 hodin

V rozhovoru pro Lidové noviny nakousl předseda ODS Petr Fiala opravdu hodně témat. Řekl například, ž…