Bývalý Nečasův poradce se jasně vyjádřil k separatistům na Ukrajině: Všechny postřílet

16.09.2014 9:40

Bývalý poradce premiéra Nečase a jeden z nejznámějších konzervativních intelektuálů v zemi Roman Joch velmi rázně vystoupil proti separatistickým tendencím na východě Ukrajiny. Separatisté, bouřící se proti Kyjevu, by se podle něj měli jednoduše bez milosti postřílet. Netýká se to ovšem zdaleka jen jich. Podobně měl prý dopadnout i kdysi Tomáš Masaryk.

Bývalý Nečasův poradce se jasně vyjádřil k separatistům na Ukrajině: Všechny postřílet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Joch
reklama

Joch totiž zastává názor, že pokud nejsou porušována práva občanů, nemá nikdo právo požadovat nezávislost. Takový člověk podle něj může své požadavky prosazovat ve volbách. Separatismus je z tohoto pohledu zločinem, za který by Joch podle vlastních slov popravoval.

„Jako konzervativec říkám: Zrádce pověsit,“ káže Nečasův poradce v rozhovoru pro web Reflex.cz. To se podle něj netýká jen Ukrajiny, ale rovněž Katalánců nebo Skotů. Joch uznává základní právo lidí na to, aby jim bylo vládnuto dobře a byla respektována jejich práva za život, volnost a majetek. A pokud tato práva porušována nejsou, tak nemají ani právo se odtrhnout.

Opačným případem je požadavek na vytvoření státu s větší svobodou. Joch schvaluje například odtržení pobaltských republik od SSSR v roce 1991, nebo Slovinska a Chorvatska od socialistické Jugoslávie. Zdůrazňuje však, že se jedná pouze o výjimky. Proto má v současné situaci na Ukrajině jednoduchou radu: „Postřílet separatisty,“ doporučuje.

Celý rozhovor ZDE

Své názory Joch aplikoval i na vznik Československa, které podle něj bylo stejným případem nepovoleného odtržení. „Separatističtí vůdci jako Tomáš Masaryk měli velké štěstí, že jsem tehdy nežil a nebyl v blízkosti císaře,“ vzkazuje Joch. Sám by prý prosazoval, aby byli potrestáni stejně přísně jako vzbouřenci z roku 1848. Jenže císař Karel podle něj bohužel nebyl velký státník, a proto vydal kategorický zákaz střílet do lidí.

V současnosti se podle Jocha objevuje v Evropě řada separatistických tendencí. Po vzoru Doněcké lidové republiky se podle něj můžeme těšit například na Podkarpatskou lidovou republiku, Baskickou lidovou republiku, nebo též Velšskou lidovou republiku. „Budou mít tu kuriózní vlastnost, že ačkoli budou formálně nezávislé, jejich faktickým vládcem bude Putin. Rozpadem a rozdrobením ústavních demokracií posílí ten největší gauner na kontinentu,“ zakončil Joch svůj výklad o separatismu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

21:30 „To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí do Moskvy neodletí.…