Bývalý liberecký primátor prosazuje Změnu a jde do voleb. Nalákal i prezidentskou kandidátku

20.10.2013 16:39

V Liberci je znají dobře, dokonce tu vyhráli poslední komunální volby. Ale v parlamentních volbách je politické hnutí Změna nováčkem. Kandidují celostátně, na pozicích lídrů mají 7 mužů a 7 žen. Nejznámější z nich je prezidentská kandidátka Táňa Fischerová. A pak také lídr hnutí, jednička v Libereckém kraji, exprimátor Liberce Jan Korytář. „Naším cílem je dát dohromady osobnosti, kteří hájí a prosazují veřejný zájem,“ zdůraznil.

Bývalý liberecký primátor prosazuje Změnu a jde do voleb. Nalákal i prezidentskou kandidátku
Foto: Změna pro Liberec
Popisek: Jan Korytář

Za největší soupeře považují zprava Ano a Úsvit, zleva ČSSD a komunisty. „Mým osobním cílem v těchto volbách je dosáhnout, aby měla ČSSD v našem kraji co nejhorší volební výsledek, aby skončila éra krajského předsedy Roberta Duška a jeho přátel,“ vysvětlil Korytář. Toho asi nebudou mít v lásce náruživí kuřáci. „Jednou z mých priorit je i zákaz kouření v restauracích,“ upozornil.

Námluvy se zelenými nevyšly. Vnímali nás jako konkurenci

Bývalý liberecký primátor byl dříve řadu let členem Strany zelených. Změna má k zeleným programově nejblíže a dlouho s nimi jednala o vzájemné předvolební koalici, kterou si úspěšně vyzkoušeli v krajských volbách v Libereckém kraji. Námluvy pro nadcházející volby však nedopadly. „Jednal jsem s nimi do poslední chvíle, proto máme zpoždění. Hodně lidí ze Změny mě za to kritizovalo a říkalo: pojďme do toho sami, se zelenými se nelze dohodnout. Věřil jsem, ale nevyšlo to. Při zpětné analýze jsem usoudil, že se nám nepodařilo prodat Změnu jako někoho, kdo přichází spolupracovat. Vedení zelených nás spíše vnímalo jako konkurenci a ohrožení,“ sdělil Korytář.

Ve Změně nefunguje stranická hlasovací mašinérie

Politické hnutí, v jehož čele stojí, ale podle něj nejsou zelení. „Kdyby tomu tak bylo, tak bych u nich zůstal. V programové oblasti se příliš nelišíme, tam je shoda velká. My ale stavíme na osobnostech, hodně si vybíráme lidi na kandidátky,“ objasnil.

„Ve Straně zelených se vše rozhoduje hlasováním. Což vede k tomu, že když chce někdo něco prosadit, pozve si do strany deset svých kamarádů,“ zmiňuje hlasovací mašinérii obvyklou v mnoha stranách. „My se snažíme na všem domluvit konsensem, což pak s sebou nese úplně jinou atmosféru v té skupině,“ vypozoroval.

Táňa Fischerová – dáma s jasnými a srozumitelnými názory

Změna tak sestavovala svoje kandidátky na poslední chvíli a kampaň rozjíždí jako jedna z posledních. „Snažíme se kampaň stavět na jiných věcech než jiné strany. Sestavujeme síť lidí, které propojujeme vzájemnými kontakty. Máme na kandidátkách zajímavé osobnosti,“ tvrdí Korytář a několik jich i vyjmenuje. „V Praze je naším lídrem Táňa Fischerová. Ačkoliv se o této dámě říká, že je na politiku příliš duchovní a esoterická bytost, tak z několika rozhovorů s ní jsem usoudil, že jde pouze o jakýsi mediální obraz. Je to paní s oběma nohama na zemi, s jasnými názory pro mě pochopitelnými a srozumitelnými. Byl bych rád, kdyby se do Parlamentu znovu vrátila,“ přál si Korytář.

Marek upozornil na kauzu plzeňských práv

Další posilou Změny je Martin Marek, jednička hnutí v Plzeňském kraji. „To je chlapík, který ještě jako student upozornil na kauzu plzeňských práv. V Plzni také zorganizoval úspěšné referendum proti výstavbě velkého marketu namísto kulturního domu,“ představil plzeňského lídra Korytář.

Doktor Síla si posvítí na privatizaci ve zdravotnictví

V Moravskoslezském kraji má na čelném místě kandidátky Změna doktora Sílu, primáře neurochirurgie v ostravské nemocnici. „Pracoval i jako náměstek jedné severomoravské nemocnice, kterou se snažil dostat z červených čísel. Zjistil, že hlavní problém se jmenuje Agel. A nemocnice se připravuje na privatizaci. Obrátil se na nadační fond proti korupci. Rozvázali s ním pracovní poměr a od té doby je jeho velkým tématem privatizace a fungování zdravotnictví,“ objasnil Korytář s tím, že obecně nemá nic proti privatizaci. „Ve zdravotnictví to ale funguje tak, že tyto nemocnice si vyberou lukrativní obory, které jsou nejlépe zaplacené. A výkony, které jsou prodělečné, zůstanou veřejnoprávním a státním nemocnicím,“ uvedl.

Změna má 7 lídryň, 50 procent žen

Na kandidátkách mají 50 procent žen. „Nepodařilo se nám to všude, v Moravskoslezském kraji máme většinu chlapů, je to hornický kraj. Jinde je zase více žen. Jako jediná strana máme sedm lídrů žen,“ upozornil a vysvětlil, v čem se také odlišují od jiných stran. „Naším cílem je dát dohromady osobnosti, kteří hájí a prosazují veřejný zájem,“ zdůraznil exprimátor Liberce.

Kladou podle Korytáře důraz na hodnoty, na kterých pracují a od kterých se odvíjí jejich program. „Spousta lidí oprávněně nadává, jak funguje politika, kdo v ní je, v jakém morálním marasmu se pohybujeme. Ve chvíli, kdy se soustředíme jen na volební programy a nezačneme se bavit také o hodnotách, na kterých má politika fungovat, tak těžko může k nějaké větší změně dojít,“ je přesvědčen.

V Parlamentu nejdříve v opozici

Politické hnutí Změna není podle svého lídra projektem na jedny parlamentní volby. „Ale minimálně na dvacet let. Náš plán je dostat se do Parlamentu, první čtyři roky působit v opozici a pak si přijít pro výsledek vyšší než je deset procent,“ zauvažoval Korytář o parlamentní budoucnosti.

Zákaz kouření v restauracích

Čemu že se chce Korytář v Parlamentu případně prioritně věnovat? Asi nepotěší kuřáky. „Jednou z mých priorit je zákaz kouření v restauracích,“ vysvětlil. Další je prosadit financování neziskových organizací formou víceletých grantů. „Aby nebyly různé stacionáře či hospice v nejistotě. Princip by měl být takový, že mám-li grant na tři roky, a ten poslední rok už vím, jestli je grant zajištěný na další tři roky,“ popsal.

Víc peněz na boj proti korupci

Lídr Změny je hlavně známý svým bojem proti korupci. Logicky má tento bod i mezi parlamentními prioritami. „Mým dlouhodobým tématem je více peněz na boj proti korupci. Zastávám názor, že je sice dobře připravovat protikorupční zákony. Ale je také potřeba mít dostatek profesionálů v protikorupční policii, která by se případům dokázala věnovat, kauzy prošetřila, získávala informace, zajistila důkazní materiál,“ je si vědom Korytář. Konkrétně navrhuje jednu miliardu navíc pro protikorupční policii.

Jeden z cílů – aby skončila éra Roberta Duška

O hlasy voličů bude velká rvačka. „Na jedné straně zprava budeme soupeřit s Ano Andreje Babiše a Úsvitem, kteří se budou snažit získávat podobné voliče, a zleva s ČSSD a komunisty. Budu poukazovat na naši krajskou sociální demokracii, kterou řídí stále Robert Dušek. Někteří lidé s ním spojení se uklidili na místa, aby nebyli vidět. Obávám se, že až ČSSD vyhraje volby, celá tato skupina se rozleze do dozorčích rad, na ministerstva,“ sdělil. Tomu chce zabránit. „Jedním z mých cílů je, aby ČSSD v kraji měla co nejhorší výsledek a skončila éra Roberta Duška a jeho přátel,“ objasnil lídr Změny.

Minimální laťka – 1,5 procenta

Co považuje Jan Korytář za úspěch v celostátních volbách? „Máme minimální laťku 1,5 procenta, aby se nám vrátily peníze. To je základ, který musíme přeskočit, a tomuto výsledku věřím. V Libereckém kraji je můj osobní odhad 7 procent,“ plánoval.

Úspěchem budou podle něj celostátně tři procenta, kdy už politický subjekt získává státní příspěvek 6 milionů korun ročně. „Takže bychom měli peníze na fungování a mohli podpořit všechny naše skupiny v jednotlivých městech a připravit se na komunální a poté krajské volby a vybudovat si základnu na další parlamentní volby. Tam už budeme známější značka s cílem získat nad pět procent,“ poodhalil své plány Korytář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

10:06 Ivan Vyskočil účtuje: Střet zájmů, Čapí hnízdo? Žvásty, bláboly! Co to zničené zemědělství, prodaná voda, diktát, koho volit a vítat...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Nad zneužíváním syna pana Babiše ve volebním klání se mi zvedá žal…