Bývalý pilot promluvil: Letadlo nad Ukrajinou mohl sestřelit i SU-25

02.09.2014 16:50 | Zprávy

Kandidát hnutí Úsvit přímé demokracie a bývalý velitel vzdušných sil Armády ČR generálmajor Ladislav Minařík se ve svém článku na ParlamentníchListech.cz znovu zabýval sestřelením malajsijského letadla nad Ukrajinou. Podle něj to skutečně mohla provést stíhačka SU-25. Otázkou je, kdo by měl ze sestřelení letadla největší užitek. Nad pozadím ukrajinské krize se pak zamýšlel Jiří Bezák.

Bývalý pilot promluvil: Letadlo nad Ukrajinou mohl sestřelit i SU-25
Foto: tan
Popisek: Trosky malajského letadla na Ukrajině

V prvé řadě upozornil na problém s vyšetřováním. Černé skříňky, na nichž je zaznamenána veškerá komunikace mezi piloty a stanovišti řízení letu nebo vzájemné rozhovory osádky v kabině, prozkoumávají čtyři země – Ukrajina, Holandsko, Austrálie a Belgie. Záznamy z pozemního stanoviště řízení letů ihned zabavily ukrajinské orgány a jejich další osud je neznámý. Podle Minaříka by mělo dojít k vzájemnému porovnání obou nahrávek, aby se mohl zrekonstruovat průběh celého letu.

Vystoupat s SU-25 do výšek kolem 10 km by nebyl problém

Minařík je bývalým vojenským pilotem. Létal i na stroji SU-25, o kterém se spekulovalo, že mohl sestřelit dopravní letadlo s 300 lidmi na palubě. Generálmajor souhlasí s tím, že dostup letounu je opravdu jen do výšky sedmi kilometrů. Jeho motory, trup nebo různé agregáty ale umožňují vzlétnout i výš.

„Z hlediska mých praktických zkušeností, protože jsem na těchto výškách s ním létal a dodržoval toto omezení, a jsem přesvědčen, že vystoupání do výšek kolem 10 km by nebyl problém. Letoun měl dostatečný přebytek tahu pro další stoupání (dva motory z letounů MIG 21 bez forsážních komor),“ vysvětlil Minařík v článku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vfe

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…