Bývalý ruský ministr vypsal v amerických novinách, kdo všechno by se měl po vraždě Němcova stydět

6. 3. 2015 12:33

Bývalý ministr zahraničních věcí Ruské federace Andrej Kozyrev se ve svém komentáři pro americký Washington Post, sepsaném po násilné smrti opozičního politika Borise Němcova velmi ostře vyjádřil na adresu Putinova Ruska. Západ by prý ale do domácích záležitostí Ruské federace zasahovat neměl.

Bývalý ruský ministr vypsal v amerických novinách, kdo všechno by se měl po vraždě Němcova stydět
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin

Kozyrev v komentáři, který v českém překladu publikoval internetový týdeník Dotyk, uvádí, že vražda Borise Němcova je významným milníkem v degradaci ruské politiky, která je prý navíc bezprostředně spojena s chováním země v zahraničí. V této souvislosti jsou dle Kozyreva alarmující zejména dva trendy, zvláště pokud prý vezmeme v potaz, že Rusko je jadernou velmocí.

„Za prvé, agresivní antidemokratická a protizápadní propaganda je povýšená na úroveň státní ideologie, která zpětně formuje domácí i zahraniční politiku země. Nejedná se přitom jen o oficiální státní aparát, ale také o podporu politických sil, nebo dokonce milicí, které se zaštiťují tímto přesvědčením,“ píše Kozyrev s tím, že je docela představitelné, že to byl fanatický stoupenec této víry, kdo zmáčkl spoušť zbraně namířené na Němcova.

„Za druhé, pokud se budeme spoléhat na násilí, jeho projevy budou časem nevyhnutelně ještě víc nespoutané a brutální. Anexi Krymu sice ruská propaganda vzývala za její průběh bez prolití krve, ale prakticky v reálném čase jsou na obrazovce státní televize oslavovány i ničení budov a smrt vojáků, které provázejí jakýkoliv postup proruských sil na východě Ukrajiny,“ uvádí Kozyrev.

Kolaboranti a podporovatelé

Za tyto trendy dle bývalého ruského ministra zahraničí nese hlavní politickou odpovědnost prezident Vladimir Putin. Je prý ale nutné si rovněž uvědomit druhořadé příčiny tohoto procesu. Dle Kozyreva existuje bezpočet kolaborantů a podporovatelů, z nichž údajně část jedná záměrně a druhá část je prý prostě naivní.

„Je deprimující slyšet mediální magnáty, novináře a diplomaty, kteří opakují ruskou propagandu a klišé o konspiraci Západu nebo zmatené srovnávání ukrajinské krize s rozdělením Německa za studené války. Snaží se ospravedlnit dnešní ustrašenou agresi a bratrovražednou válku tím, že poukazují na rozšiřování NATO v poslední dekádě. Jako by tím ale zároveň popírali svrchované právo kteréhokoli východoevropského státu rozhodnout, k jaké organizaci se přidá,“ tvrdí Kozyrev.

Stydět by se dle jeho soudu měli i spolupracovníci Gazpromu a další přátelé Ruska ze Západu, stejně jako systémoví liberálové a technokrati v nejvyšších patrech moskevské byrokracie, kteří údajně předstírají, že je vše v pořádku.

Celý text k přečtení ZDE

Západ by nicméně dle Kozyreva do vnitřních záležitostí ruského státu zasahovat neměl. Měl by ale údajně trvat na svých hodnotách a povinnostech, jako je nedotknutelnost státních hranic, územní celistvost, lidská práva a demokratické svobody. Právě nedostatečná ochrana těchto hodnot a norem, nikoliv jejich vyžadování, prý bude provokovat další válečné štvaní v Rusku.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejdříve škodolibé poznámky, teď jedna omluva za druhou. Čižinský, Pekarová Adamová a další šířili lež a doplatili na to

19:55 Nejdříve škodolibé poznámky, teď jedna omluva za druhou. Čižinský, Pekarová Adamová a další šířili lež a doplatili na to

Některým poslancům přišla z e-mailu předsedy SPD Tomia Okamury speciální vánoční nabídka, že si prý …