Bývalý šéf Omnipolu už zde nemá vliv, tvrdí vedení společnosti

19.06.2012 18:06

Současné vedení společnosti Omnipol popírá, že by na její chod měl vliv bývalý šéf firmy Richard Háva, který je v médiích často označován za blízkého přítele ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Háva už před několika lety oznámil, že svůj podíl v Omnipolu převedl na své dva syny Petra a Martina. Kalousek byl ministrem financí v době, kdy ministerstvo obrany vedené Vlastou Parkanovou (TOP 09) uzavřelo s Omnipolem smlouvu na pořízení dopravních letadel CASA, o nichž se v médiích hovoří jako o předražených. Parkanovou chce nyní kvůli spornému nákupu letounů vyšetřovat policie, Kalousek se jí zastává. Informuje ČTK.

Bývalý šéf Omnipolu už zde nemá vliv, tvrdí vedení společnosti
Foto: Archiv
Popisek: Omnipol

Generální ředitel Omnipolu Michal Hon v úterý na mimořádné tiskové konferenci v sídle firmy novinářům řekl, že Háva žádný vliv na chod firmy nemá. "Vliv pana Richarda Hávy je takový, že je otcem dvou našich majoritních akcionářů," uvedl Hon. Vedení firmy je podle něj transparentní. "Naše společnost změnila akcie z anonymních na akcie na jméno," řekl novinářům Hon.

Omnipol pravidelně prověřuje NBÚ a jeho akcionářská struktura je veřejná

Omnipol je podle něj také periodicky prověřován Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) a dalšími orgány kvůli tomu, aby mohl obchodovat s vojenským materiálem. Akcionářská struktura společnosti je veřejnou záležitostí a majoritními akcionáři Omnipolu jsou Hávovi synové, dodal Hon.

Média o vlivném podnikateli Hávovi často informují jako o příteli ministra financí Kalouska, který v minulosti působil i na ministerstvu obrany. Ministr si vliv na úřadě údajně zachoval i poté, co obranu opustil.

Podle informací z auditu vypracovaného pro ministerstvo obrany ze systému zakázek pro armádu nejvíce profitovala právě zprostředkovatelská firma Omnipol, která stojí i za pořízením čtyř nových dopravních letadel CASA C-295M pro potřeby vojenského letectva.

Podobně jako Parkanová postupovali všichni ministři obrany, tvrdí Kalousek

Smlouva na nákup španělských letounů byla vyjednána v době, kdy ministerstvu šéfovala Parkanová. Kvůli údajně předraženému nákupu nyní policie žádá sněmovnu, aby Parkanovou vydala k vyšetřování. Kalousek se bývalé ministryně obrany po vypuknutí kauzy minulý týden zastal. Médiím kupříkladu rozeslal sdělení, které umístil na server youtube.

Kalousek v klipu dlouhém asi dvě a půl minuty hovoří o sdělení bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) někdejšímu ministrovi obrany Karlu Kühnlovi, že na speciální vojenskou techniku se zákon o majetku státu, z jehož porušení je Parkanová viněna, nevztahuje. V klipu uvádí, že pokud policie Parkanovou obviní, nutně se staly desítky dalších trestných činů, když podobně podle něho postupovali všichni ministři obrany, vnitra a šéfové zpravodajských služeb.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …