Bývalý velvyslanec ve Francii natvrdo: Zážitky s muslimskými partami z předměstí

04.11.2020 18:31

Bývalý velvyslanec ČR ve Francii Petr Janyška označuje nedávné útoky radikálních muslimů ve Francii jako špičku ledovce. Podle něj se média zaměřují jen na tyto hrozivé události, ale pod povrchem bují něco ještě nebezpečnějšího. „Islám jako ideologie pomaličku vyvíjí tlaky na francouzské myšlení, aby se změnilo v jejich prospěch,“ varuje Janyška.

Bývalý velvyslanec ve Francii natvrdo: Zážitky s muslimskými partami z předměstí
Foto: Repro ČRo
Popisek: Publicista a bývalý diplomat Petr Janyška

Janyška v rozhovoru na serveru iDnes.cz popisuje svoji zkušenost s Francií a s tamní muslimskou komunitou. „Ten fenomén radikálního islamismu je dlouhodobý problém, který jen tak neskončí, a má mnoho rovin,“ říká Janyška. Ve Francii nyní žije asi 6 milionů muslimů.

„Ti lidé často žijí ve špatných životních podmínkách na okraji velkých měst. Ty rodiny jsou často bez otce, takže mladí lidé nevidí doma žádnou autoritu a snáze podléhají různým radikálním ideologiím, které vnášejí všelijací kazatelé a imámové. Ti se sdružují v asociacích, které se často tváří jako sociální, což může tyto lidi upoutat,“ vysvětluje Janyška.

„Tito imámové ale přicházejí do evropských států z muslimských zemí, kde je vnímání náboženství třeba několik set let pozadu. Jsou to často nedemokratické státy, kde vládne totalita nebo dokonce náboženská teokracie. A z těchto zemí ti kazatelé přicházejí s určitým viděním světa, které ale Evropa měla naposledy ve středověku,“ pokračuje Janyška, a dodává, že jejich myšlenky jsou pro nás zpátečnické.

Velký problém je hlavně schopnost sociálních sítí mladé lidi ideologicky omámit. „Pomocí třeba sociálních sítí se dnes velmi dobře šíří právě mezi mladými muslimy, kteří se poměrně snadno radikalizují. A to je problém nejen Francie, ale celé západní Evropy, kam tito imámové míří. Navíc jsou často propojeni s nejradikálnějšími skupinami, jako Islámský stát nebo Al-Kaída a jiné,“ varuje Janyška.

Francie je, podle Janyšky, v boji proti islamistům poměrně tvrdá, ale o tom média většinou neinformují. „Za poslední roky se podařilo zničit několik stovek radikálních míst a přes 450 lidí bylo z Francie vyhoštěno. Ale o tom se moc nemluví, a po nějakém útoku se pak hovoří o nepřipravenosti tajných služeb a podobně,“ říká bývalý velvyslanec.

„Je to vlastně válka s těmi radikálními muslimy, to se nedá jinak nazvat. A ten problém se týká zejména mladých mužů, ale dívky jsou proti té tmářské ideologii nějak více rezistentní. Ti imámové těm mladíkům, kteří jsou leckdy bez práce a bez peněz, nabízejí falešnou identitu, nabízejí jim boj za Alláha proti zlé západní společnosti. Je to politický fanatismus, který přichází zvenčí,“ pokračuje Janyška, který věří, že je z toho cesta ven a že Francie to zvládne.

Upozorňuje ale, že to nemá jednoduché a krátkodobé řešení. „Jednou z cest je vytvoření evropské verze islámu, která bude stát na demokratických, liberálních přístupech. Francie si tak snaží vychovat vlastní imámy. Pak samozřejmě neustálý boj s fanatickými imámy a jejich vyhošťování, protože bez nich ti mladíci nebudou radikalizovaní. Je to spojení tvrdých opatření a vzdělávání, výchovy. Jinak to nepůjde,“ má jasno Janyška a dodává, že právě nedávno popravený učitel dějepisu měl takovou výchovnou funkci.

Daleko nebezpečnější, než takové ojedinělé útoky je podle Janyšky fakt, že islám jako ideologie se nepřizpůsobuje evropskému myšlení, ale místo toho vnucuje svůj pohled na to, jak má vypadat vztah muže a ženy, postavení žen ve společnosti a tak dále. Islám a jeho představitelé by také chtěli, aby rouhání bylo i ve Francii přečinem, tak jako na Blízkém východě,“ upozorňuje.

„Snaží se třeba prosadit, aby na koupalištích byly zvláštní dny na koupání žen, nebo odmítají sexuální výchovu a biologii na školách pod záminkou, že to uráží dívky. Tohle jsou tlaky, o kterých se nemluví, ale ty přitom pozvolna proměňují to francouzské myšlení. Fungují na místní úrovni a někteří starostové těmto výzvám třeba mohou vyhovět, aby byl v té samosprávě klid. Do novin se pak dostane vždycky jenom ta strašná řež, ale tyhle věci se tam neobjevují. A na to je třeba si dát pozor,“ varuje Janyška.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

22:35 Do Prahy ne, půjde vám tam o život! Kamarův právník zase v akci proti Čechům. Tvrdík reaguje

„Nejezděte do Prahy, je to tam nebezpečné, půjde o život! Nemá cenu riskovat,“ varuje před cestami d…