Janyška v rozhovoru na serveru iDnes.cz popisuje svoji zkušenost s Francií a s tamní muslimskou komunitou. „Ten fenomén radikálního islamismu je dlouhodobý problém, který jen tak neskončí, a má mnoho rovin,“ říká Janyška. Ve Francii nyní žije asi 6 milionů muslimů.
„Ti lidé často žijí ve špatných životních podmínkách na okraji velkých měst. Ty rodiny jsou často bez otce, takže mladí lidé nevidí doma žádnou autoritu a snáze podléhají různým radikálním ideologiím, které vnášejí všelijací kazatelé a imámové. Ti se sdružují v asociacích, které se často tváří jako sociální, což může tyto lidi upoutat,“ vysvětluje Janyška.
„Tito imámové ale přicházejí do evropských států z muslimských zemí, kde je vnímání náboženství třeba několik set let pozadu. Jsou to často nedemokratické státy, kde vládne totalita nebo dokonce náboženská teokracie. A z těchto zemí ti kazatelé přicházejí s určitým viděním světa, které ale Evropa měla naposledy ve středověku,“ pokračuje Janyška, a dodává, že jejich myšlenky jsou pro nás zpátečnické.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma