CIA prý zbytečně mučila lidi

02.04.2014 13:33

V polovině uplynulého měsíce bezúspěšně vyzvala Rada OSN pro lidská práva Spojené státy americké, aby jí předaly zprávu senátního výboru pro zpravodajské služby o mučení. Senát Spojených států nicméně přiznává, že mučení bylo zbytečné. Přitom však nechce znát důvody, které při vyšetřování CIA k mučení vedly, a ani nežádá potrestání odpovědných činitelů.

CIA prý zbytečně mučila lidi
Foto: Archiv
Popisek: Mobilní telefon - ilustrační foto.

Deník Washington Post vytáhl na světlo boží to, co si mnozí mysleli již dlouho. Tedy informace, že CIA o programovém mučení při své činnosti, které spustila po 11. září, americkému Kongresu i veřejnosti otevřeně lhala. Při tom však zřejmě informace získané mučením neměly valnou hodnotu, píše s odvoláním na různé zdroje server Literárních novin.

„CIA svůj program ministerstvu spravedlnosti i Kongresu opakovaně popsala jako nástroj k získávání unikátních, jinak nedosažitelných zpravodajských informací, které pomohly při maření teroristických spiknutí a zachránily tisíce životů,“ cituje Washington Post vládního činitele, který je s obsahem zprávy seznámen. „Byla to pravda? Odpověď zní ne,“ dodává hrozivý závěr.

Senátní zpráva podává přehled vnitřních revizí CIA na 6.300 stranách a je tajná. Jejímu odtajnění se Obamovi úředníci zřejmě vehementně brání. Senátní výbor bude o jejím zpřístupnění hlasovat ve čtvrtek 3. dubna.

  • Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Americké tajné služby vůbec poslední dobou provázejí skandální odhalení. Národní bezpečnostní agentura NSA, jež doposud tvrdila, že nezákonné sledování se týká výhradně cizích státních příslušníků pobývajících mimo území Spojených států, utrpěla notný šrám na své už tak pošramocené důveryhodnosti, když bývalý náčelník tajných služeb USA James Clapper přiznal, že NSA bez povolení soudů sledovala občany Spojených států. A to včetně prohlížení jejich korespondence a odposlouchávání telefonních hovorů.

„Existovala šetření s využitím identifikace amerických osob,“ přiznal Clapper. K tomu ovšem docházelo i dříve, údajně na základě „dříve nezveřejněné změny“ v zákoně o stálém zahraničním zpravodajském dozoru FISA, jak informoval britský list The Guardian na základě zpráv od Edwarda Snowdena.

Aby toho nebylo málo, před dvěma týdny vypukl ostrý konflikt přímo mezi Senátem a CIA, když předsedkyně výboru pro tajné služby Dianne Feinstein obvinila Ústřední zpravodajský úřad z porušení ústavy Spojených států sledováním zaměstnanců samotného Senátu a z maření senátního šetření. CIA to ovšem odmítá.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Jste snad jediný politik, co se o případ od začátku zajímá

Nová Sněmovna by měla opět zřídit vyšetřovací komisi k Bečvě. Ne aby zasahovala do vyšetřování, ale aby zajistila, že nebude ovlivňováno politicky,“ řekl Petr Gazdík. Ptám se Vás, jaké kompetence k tomu něco zjišťovat a zajišťovat sněmovna má? A kdo myslíte, že má z politiků zájem vyšetřování ovlivn...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pekarová, ten ksicht...“ A Babiš zahlásil ke kandidatuře na Hrad. Dost jasně

20:16 „Pekarová, ten ksicht...“ A Babiš zahlásil ke kandidatuře na Hrad. Dost jasně

REPORTÁŽ „Nikdo jiný není!“ Ke kandidatuře na prezidenta přesvědčovali lidé před domem kultury v Bře…