ČMKOS podpořila stávkovou pohotovost odborů, žádají řešení krize

11. 10. 2013 11:40

Českomoravská konfederace odborových svazů podpořila dnes stávkovou pohotovost, kterou vyhlásily v úterý zdravotnické odbory. Vláda má podle odborářů okamžité začít řešit kritickou situaci nemocnic, lázní a sociálních služeb, jinak hrozí krach zhruba 30 nemocnic i řady lázeňských zařízení.

ČMKOS podpořila stávkovou pohotovost odborů, žádají řešení krize
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Václav Pícl

Vláda by podle nich měla ještě do konce roku poskytnout půjčku Všeobecné zdravotní pojišťovně, aby mohla zaplatit nemocnicím, a změnit úhradovou vyhlášku, aby nemocnice peníze dostaly.

"Vždy jsme stáli po boku zdravotnických odborů, jejich kroky podporujeme," řekl dnes novinářům místopředseda ČMKOS Václav Pícl s tím, že na čtvrteční tripartitě budou odbory apelovat na vládu v demisi, aby situaci řešila a nenechávala řešení až na vládu vzešlou z voleb.

Požadavek odborů na přilití peněz do zdravotnictví podpořila ČSSD. Zdravotnické odbory oslovily dopisem všechny politické strany, které mají šanci uspět v předčasných volbách.

"Situace ve zdravotnictví je kritická, nemocnicím chybějí peníze na zaplacení léků, zdravotnického materiálu i na platy. Chceme, aby situaci okamžitě řešila tato vláda, aby se schválila bezúročná půjčka VZP a peníze, které dostane z půjčky, šly přímo nemocnicím a aby se ještě do konce roku zvýšily úhrady nemocnicím o pět procent v úhradové vyhlášce," řekla novinářům předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Bez požadovaných kroků hrozí omezování zdravotní péče

Pokud tyto kroky vláda neudělá, hrozí podle ní omezování zdravotní péče. Problémy bude mít přinejmenším třetina nemocnic. Na nemocnice ve formě obchodních společností může být vyhlášen konkurz či insolvence, uvedla.

O společném postupu se poradí na úterním jednání krizového štábu zástupci všech odborových organizací ve zdravotnictví s organizacemi pacientů a zaměstnavatelů. Dá se předpokládat, že ke stávkové pohotovosti se připojí i ostatní odborové organizace, v záloze zůstává i stávka. Žitníková nechtěla předjímat, rozhodnutí podle ní padne až v úterý. Jisté je podle ní jen to, že akce se uskuteční v nejkratší době. "Potřebujeme krizi vyřešit teď," řekla Žitníková.

Heger je přesvědčen, že krach nemocnic nehrozí

Podle exministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), jehož restriktivní politika podle odborů k současné krizi výrazně přispěla, krach nemocnic nehrozí. Finanční napětí připustil, systém nemá dostatek rezerv pro velký rozvoj, rozhodně podle něj ale nekrachuje. Odborářům právo na protesty neupírá, ale to, že vyhrožují dva týdny před volbami, je jasně politická akce. "Zdravotnictví bylo zneužito v politickém boji, odbory jen ukazují, že jsou provázané s levicí a tímto způsobem ji chtějí podpořit," řekl Heger ČTK.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Klaus ml. se vyfotil se srbskými školačkami. Tím, co k tomu následně připsal, ale rozpoutal bouři

17:20 FOTO Klaus ml. se vyfotil se srbskými školačkami. Tím, co k tomu následně připsal, ale rozpoutal bouři

Poslanec a předseda školského výboru Václav Klaus mladší zase zvedl ze židle nejen své kolegy. Vydal…