ČR se bude muset podle expertů vypořádat s rozmachem technologií

15.11.2019 20:15

Česko se podle expertů za 30 let od listopadu 1989 výrazně posunulo v oblasti technologií. Zatímco české firmy se dokážou prosadit i celosvětově v oblasti kybernetické bezpečnosti, Čechům chybí kritické myšlení, aby dokázali zejména na sociálních sítích oddělit pravdivé informace od nepravdivých. Zaznělo to dnes v sídle Senátu na konferenci věnované třicetiletému vývoji české společnosti po rozpadu socialistického režimu.

ČR se bude muset podle expertů vypořádat s rozmachem technologií
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel
reklama

Anketa

Má Tomio Okamura vaši důvěru?

86%
14%
hlasovalo: 31478 lidí
Na to, že v uplynulých třech dekádách českou společnosti významně ovlivnily rozmach internetu, mobilní technologie nebo robotizace, poukázala například ředitelka společnosti Google pro východní Evropu Taťána Le Moigneová. Podle ní by se lidé měli ale také naučit s internetem a sociálními sítěmi zacházet, ať už zabezpečením svých účtů nebo přístupem k informacím.

„Zavedla bych hodiny kritického myšlení už od mateřské školy,“ uvedla Le Moigneová. Podle ní odpovědnost za vzdělání v tomto směru přešla ze státu a škol spíše na jednotlivce. Historik a politolog Lukáš Sedláček vidí nebezpečí v tom, aby lidé nevnímali informace jako pravdivé jen kvůli tomu, že jsou populární a že se s nimi ztotožnilo hodně lidí.

Šéf společnosti Avast Software Ondřej Vlček poznamenal, že pro současníky je mnohem obtížnější se v informacích vzhledem k jejich množství a rafinovanějšímu podání orientovat než dříve, kdy bylo možné snadněji fake news odhalit. Ekonom Tomáš Sedláček v této souvislosti zmínil dezintegrační politické tendence, k nimž je internet využíván.

Bývalý náčelník generálního štábu české armády Petr Pavel zahrnul kybernetické útoky mezi rizikové faktory, s nimiž se Česko musí vypořádat. Podle generála je třeba jasně definovat veškeré rizikové faktory a mít strategii pro jejich eliminaci, včetně finančního zabezpečení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

8:07 Gayové: Západ EU se vrhl na Orbána. A přišla zdrcující zpráva

Maďarský parlament schválil zákon týkající se LGBT komunity a z některých dalších evropských zemí za…