ČRo: Nová rozpočtová smlouva EU vychází vstříc požadavkům Česka

20.01.2012 15:57

Návrh nové evropské smlouvy o šetrném hospodaření vychází vstříc řadě českých požadavků. Tvrdí to Radiožurnál, který má text závěrečného návrhu smlouvy k dispozici. A co tam je? Například nechybí ustanovení, že státy by měly v dobrých časech hospodařit v podstatě s vyrovnanými rozpočty. Jenže nemusejí tento závazek zapsat do své Ústavy, jak se původně předpokládalo.

ČRo: Nová rozpočtová smlouva EU vychází vstříc požadavkům Česka
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

Česko bylo proti tomu, aby Brusel schvaloval konkrétní podobu státních rozpočtů členských zemí Unie nebo aby případné vysoké schodky pokutoval nejvyšší evropský soud. ČR také odmítala, aby se smlouva zabývala vnitřním evropským trhem. Žádný z těchto bodů v textu dokumentu nakonec není. Tvrdí to Český rozhlas (ČRo).

„Státy by měly v dobrých časech hospodařit v podstatě s vyrovnanými rozpočty. Nemusí ale tento závazek zapsat do své Ústavy, jak se původně předpokládalo,“ uvedl reportér ČRo Ondřej Houska.

Co naopak ve smlouvě nechybí, tak je fakt, že se bude počítat s tvrdšími sankcemi pro ty země, které by se do budoucna nadměrně zadlužovaly. „U zemí, které toto pravidlo dodrží, nebude mít Evropská komise rozhodovací pravomoci o konkrétní podobě jejich rozpočtů,“ zmínil k textu dále Houska.  

Státní rozpočet ČR by Brusel předem neschvaloval

Také shrnul, co by to pro Česko znamenalo: vpodsatě závěr, že státní rozpočet ČR by Brusel předem neschvaloval. Smlouva by navíc platila jen pro státy eurozóny. Země s vlastní měnou se k ní sice budou moci přidat ale s tím, že pro ně začne být účinná až po přijetí eura. 

České vládě ale na smlouvě vadí hlavně posílení role Evropské komise. Proto chce o připojení ke smlouvě vypsat referendum. Uskutečnilo by se buď nyní, nebo až při případném přijímání evropské měny. Premiér Petr Nečas po zasedání vlády ve středu řekl, že upřednostňuje, aby se lidé vyslovili k nové smlouvě o fiskální odpovědnosti až v referendu o přijetí eura. Poté toto stanovisko zmínil i ve čtvrtek před poslanci z evropského výboru sněmovny.

Ministři TOP 09 ale uvedli, že s referendem nesouhlasí. I přes nesouhlas TOP 09 k nové unijní smlouvě o rozpočtové odpovědnosti ale vláda s všelidovým hlasováním souhlasila.

f

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takhle si žije milionářka z vašich peněz: Pražská starostka křepčila v soukromé vířivce hotelu na Černé hoře?

13:24 Takhle si žije milionářka z vašich peněz: Pražská starostka křepčila v soukromé vířivce hotelu na Černé hoře?

Úsměv na tváři, rudé šaty a plná ústa argumentů, kritiky a takzvaných 106tek. Což je nástroj, který …