ČSSD a Babiš nás podrazí s Okamurou a rudými, bojí se lidovci. A tudíž...

29.11.2013 13:22

Křesťanští demokraté požadují záruky, že v případě zrodu koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL nezůstanou odstrčení a nebudou případně přehlasováváni uskupením Tomia Okamury nebo komunisty. Zároveň by chtěli více zasahovat do vyjednávání koaličních dohod. Zatím se jim totiž zdá, že je ČSSD a ANO často staví před hotové věci.

ČSSD a Babiš nás podrazí s Okamurou a rudými, bojí se lidovci. A tudíž...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek
reklama

Rodící se koalice ČSSD, ANO a křesťanských demokratů ve sněmovně bude disponovat 111 hlasy. Stejné množství hlasů by ale bylo dosaženo, kdyby lidovce při hlasování nahradili Okamurovi poslanci. Ještě větší politickou sílu by pak měli politici ČSSD, ANO a KSČM. Lidovci proto žádají pojistku, že v budoucnu přehlasováni nebudou. Podle informací serveru iDnes.cz trvají na právu veta.

Fotogalerie: - Noční jednání v Lidovém domě

Další kolo povolebních vyjednávání mezi ČSSD a hnu...
Bohuslav Sobotka. V pozadí Andrej Babiš
Bohuslav Sobotka s Andrejem Babišem kráčejí na tis...
Zástupci hnutí ANO a strany ČSSD na společné tisko...
Zástupci hnutí ANO a strany ČSSD na společné tisko...
Bohuslav Sobotka

Snaží se nás vytlačit do opozice, uvažuje Bělobrádek

"Myslím, že by mělo být právo veta. Tam, kde ho jeden z partnerů použije, prohlasovat se to nemůže. Už jsem jim to řekl, že chci koaliční pojistku," uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek k jednání o vládě. Za velmi podstatné považuje právo veta i místopředsedkyně lidovců Zuzana Roithová. Lidovci už totiž mají jednu zkušenost s obcházením koalice. Docházelo k tomu v době, kdy byla KDU-ČSL a US-DEU v koalici s ČSSD, ale tehdejší premiér Jiří Paroubek řadu věcí prohlasoval s komunisty; své koalici navzdory.

Lidovci mají navíc pocit, že jsou obcházeni již při koaličním vyjednávání. Dohodne se mezi sebou ČSSD a ANO a KDU-ČSL se pak vyjadřuje k hotové věci. To ale nestačí, lidovci chtějí být u tvorby kompromisů. Z členské základny proto zní stále silnější hlasy, že by straně bylo lépe v opozici. Bělobrádek má prý občas dokonce pocit, že obě silnější strany lidovce do té opozice tlačí tím, že otevírají témata pro křesťanské demokraty uzavřená. Konkrétně jde o lustrační zákon, který by se podle lidovců jednoznačně neměl rušit, a také je to problematika vyrovnání státu a církví. Do toho by se podle představ lidovců také nemělo zasahovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…