ČSSD chce více zdanit zahraniční dividendy, Babiš to odmítá. Nechť nevykládají nesmysly, křičel prý

06.04.2019 10:31

ČSSD hledá nové zdroje pro státní rozpočet. S některými nápady souhlasí i premiér Andrej Babiš (ANO), s některými nikoliv. A některé ho přivádějí takřka k nepříčetnosti. Třeba tento...

ČSSD chce více zdanit zahraniční dividendy, Babiš to odmítá. Nechť nevykládají nesmysly, křičel prý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla

Sociální demokraté tvrdí, že se Česku stále ekonomicky daří, i když ekonomika zpomaluje, takže by to lidé měli pocítit ve vyšších důchodech, vyšších platech a vyšších příspěvcích na rodičovské dovolené. Jenže kde na to vzít, když ekonomika zpomaluje? ČSSD má odpověď. Zdanila by internetové giganty jako např. Facebook, s čímž souhlasí i premiér Andrej Babiš.

Jak upozornil poslanec Jan Chvojka (ČSSD) ve vyjádření pro Blesk, zatímco server Seznam platí v Česku na daních miliardu korun, gigant Facebook u nás platí jen asi 3 miliony, což se Chvojkovi nezdá zcela v pořádku.

Vedle toho by však sociální demokraté rádi více zdanili i dividendy, které odtékají z Česka směrem k zahraničním vlastníkům tuzemských firem. Podle informací ČTK jen za loňský rok odteklo z Česka 294 miliard korun. Sociální demokraté by to rádi změnili, ale tady Babiš bouchl do stolu. „Nesmysl!“ a zavzpomínal na expremiéra ČSSD Vladimíra Špidlu a na Bohuslava Sobotku z téže strany.

„Aby bylo jasno. Dividendová směrnice EU je z července 1990. A tuhle dividendovou směrnici k 1. lednu 2004 implementoval pan ministr financí Bohuslav Sobotka za předsedy vlády pana Špidly, který teď radí paní Maláčové. Nechť laskavě si vzpomene, co zavedl. A nechť tady nevykládají nesmysly,“ rozčílil se Babiš.  

Premiér má strach, že by Česko mohlo přijít o hodně peněz, kdyby se nápad sociální demokracie dočkal realizace.

„Protože v momentě, kdy my bychom zdanili dividendy, tak nejenom že zaplatíme tu ztrátu, ale ještě k tomu i pokutu. Všechny firmy, pokud mají matku v EU a vezmou si dividendu z Česka, neplatí daně. A to bylo zavedeno za Špidly a za Sobotky. Nezdanění dividend zavedli sociální demokraté, nechť si to nastudují. Oni to zavedli a nyní navrhují něco, kdy bychom zaplatili ještě víc. Na beton prohrajeme soud a ještě zaplatíme škodu. Toto vůbec není téma a je to nesmysl,“ hřímal Babiš. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirát Pikal přezkoumal „podivné“ počty poslanců. Poměrný princip porušen? Pozor...

16:32 Pirát Pikal přezkoumal „podivné“ počty poslanců. Poměrný princip porušen? Pozor...

Končící pirátský poslanec Vojtěch Pikal má za to, že u posledních sněmovních voleb byl porušen princ…