ČSSD doplácí na to, co prováděl Sobotka. Jaroslav Foldyna odkyl mnohem více ze zákulisí partaje

5. 5. 2018 20:35

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna poskytl rozhovor deníku Právo. Popsal nálady v sociální demokracii. Zmínil i jméno bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který prý nese svůj díl viny na tom, jak se dnes ANO na ČSSD divá. Zdůraznil, že jeho primárním cílem je prosazovat program ČSSD, což půjde jen ve vládě. V neposlední řadě varoval před výkřiky o fašistech ve Sněmovně.

ČSSD doplácí na to, co prováděl Sobotka. Jaroslav Foldyna odkyl mnohem více ze zákulisí partaje
Foto: Vít Hassan
Popisek: Jaroslav Foldyna

Sociální demokracie sice ve volbách dopadla dost neslavně, ale má možnost usednout ve vládě. Podle Foldyny by ji ČSSD měla využít, protože jen ve vládě může politická strana reálně prosadit to, co před volbami slíbila voličům. Sociální demokracie je ale rozdělená v otázce vstupu do vlády s Andrejem Babišem, a to zhruba půl na půl.

„Nemyslím si, že bychom si pomohli tím, že se neustále diktují podmínky, které ČSSD chce po hnutí ANO. Je to region od regionu, myslím, že názor na vládu je tak 50 na 50. Bude to velký otazník,“ poznamenal k nadcházejícímu referendu v ČSSD, které rozhodne o konečném vstupu do vlády, či o setrvání strany v opozici.     

Poslanec považuje za přirozené, že by měl odstoupit politik, který je soudem v první instanci uznán vinným ze spáchání trestného činu. Mělo by se tak stát už v zájmu zachování politické kultury v zemi.

Vyjádřil jisté pochopení pro rozporuplné pocity řady lidí ve věci obnovení koalice mezi ČSSD a ANO. Chápe prý i rozporuplné pocity na straně Babišových lidí. S ohledem na to, jak se v minulém volebním období choval předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), se podle Foldyny není co divit, že tu panují jisté rozpaky na obou stranách.  

„Pan Babiš má také své zkušenosti s ČSSD, pan premiér a náš předseda Bohuslav Sobotka dával a potom zase nedával demisi. Tehdy z toho náš koaliční partner ANO měl také podivné pocity. Stejně jako ČSSD má problém s výroky pana premiéra v demisi Andreje Babiše, který se o nás vyjadřuje tak, jak se vyjadřuje. Proto ta obezřetnost na obou stranách. Dohoda musí být dobrá pro Českou republiku a občany,“ pokračoval Foldyna.  

Odmítl požadavek na odvolání poslanců hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury z funkcí ve Sněmovně. Orgány Sněmovny byly navoleny s ohledem na výsledky voleb. SPD skočila čtvrtá, ale ČSSD až šestá a podle Foldyny by jako slabší strana neměla tlačit na změny v orgánech Sněmovny.

Babiš prý bude ČSSD potřebovat především k formování své evropské politiky. Okamura volá po vystoupení Česka z EU a Babiš je proti, takže se bude muset opírat o jiné partnery, než je SPD.

„Hnutí ANO bude záviset v těchto věcech na nás. Musíme se vzájemně respektovat a představit veřejnosti tu politiku tak, že stojí na principech, nikoliv na handlování. Veřejnost je pobouřena tím, co se v politice předvádělo posledních dvacet let. Musíme ukázat, že umíme držet slovo, dodržovat principy a zásady. Nuceného odvolávání Tomia Okamury a výkřiků, kdo je a není fašista, bych se vyvaroval,“ upozornil Foldyna.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Poslanec odmítl prohlášení své strany, která si uložila zákaz spolupráce s SPD. „Je to iracionální, vypadá to jako prohlášení sjezdu Socialistického svazu mládeže. Považuji to za nesmysl,“ řekl místopředseda sociální demokracie. V otázkách, kde se ČSSD a SPD shodnou, mají mít podle poslance možnost hlasovat spolu. To, že spolu tyto strany dokážou spolupracovat, dokládá i fungující koalice v Ústeckém kraji, kterou vedou komunisté a za partnery mají právě ČSSD a SPD.

To však neznamená, že by Foldyna schvaloval vše, co se v SPD děje. „Jestli si nějaký politik z SPD myslí, že koncentrák měl díru v plotě, tak je to ubohé a hloupé. Ale celá řada věcí, které se týkají daní nebo školství, nemají s fašismem nic společného,“ shrnul Foldyna svůj názor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

5:10 Kostlivec ve skříni Transparency International! Půjčka, dotace? Šlo to pod stůl. Zloděj křičí chyťte zloděje, směje se žalobě na Babiše strážce tehdejší kauzy

Třicet milionů korun. Takovou dostala v roce 2001 česká Transparency International (TI ČR) půjčku od…