ČSSD hlasovala proti rozpočtu. Přesto jej vláda přijala

27.09.2021 18:19 | On-line

Kabinet Andreje Babiše (ANO) se dnes sešel na svém pravidelném jednání, aby probral mimo jiné návrh státního rozpočtu na příští rok nebo také rozvolnění proticovidových pravidel.

ČSSD hlasovala proti rozpočtu. Přesto jej vláda přijala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad vlády, ilustrační foto

„Vláda schválila dnes návrh rozpočtu na rok 2022. Základní parametry, které bych opakovala, myslím si, že ty jsou už všeobecně známé. Příjmy státního rozpočtu 1551,1 miliardy korun, výdaje státního rozpočtu 1927,7 miliardy korun, čili deficit státního rozpočtu na rok 2022 je plánován ve výši 376,6 miliardy korun, čili je to o 123,4 miliardy méně, než představuje schválený deficit pro letošní rok,“ začala úvodem ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). 

„Informovala jsem vládu o daňových příjmech, které jsou rozpočtovány ve výši 704,1 miliardy korun, celkově sestávají samozřejmě z daňových příjmů, z příjmů na sociální zabezpečení a z příjmů Evropské unie a finančních mechanismů, jako příslušných transferů, které jsou přijaty na zvláštní účty. Co se týče výdajů, tak mezi největší položky výdajové patří rozpočtové kapitálové výdaje, které celkově budou navýšeny až na 218 miliard, v kombinaci ještě s prostředky z letošního roku a s evropskými prostředky,“ uvedla Schillerová a zmínila mimo jiné také navýšení starobního důchodu o 805 Kč. „Průměrný starobní důchod by měl po navýšení činit 16.280 Kč. Samozřejmě další položka je platba státu do veřejného zdravotního pojištění ze státního rozpočtu,“ dodala Schillerová.

Dnešní hlasování pro rozpočet nebylo jednomyslné. „Pro návrh státního rozpočtu hlasovali členové vlády za hnutí ANO a zdržel se, pokud si dobře pamatuji, ministr zemědělství, který naopak navrhoval, aby mzdy vzhledem k nerovnováze soukromým sektorem nerostly. Ministři za sociální demokracii hlasovali proti a ministr zemědělství se při hlasování zdržel,“ sdělila pak k hlasování Schillerová.

„Tato země v těžké krizi měla stabilní vládu a teď jsme se prostě nedomluvili v závěrečné fázi na růstu platů ve veřejné sféře, máme prostě na tuto otázku diametrálně rozdílné názory, nakonec i jeden člen našeho koaličního partnera měl s námi podobný názor. Vypovídá to o tom, že v těchto věcech se prostě neshodneme, tento rozpočet nicméně schválen byl. Byl dodržen termín podle rozpočtových pravidel, byl odeslán rozpočet do Poslanecké sněmovny, ale za necelých 14 dní jsou volby a vláda, nová, bude muset rozpočet znovu probrat, takže to určitě bude živé,“ dodala Schillerová k dotazu, co hlasování vypovídá o vládě jako takové.

Co se týče proticovidových opatření, o nich hovořil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Děti od 30. září na zájmových kroužcích nebudou muset prokazovat bezinfekčnost, pokud budou z jedné školy nebo z neměnného kolektivu.

Vláda také rozhodla o tom, že při říjnových volbách budou ve volebních místnostech povinné roušky či respirátory. Lidé musí držet rozestupy a dezinfikovat ruce. 

Stát také doobjedná 1,6 milionu testů na covid-19 pro školy za 30,2 milionu korun. Budou k dispozici, pokud by bylo lokálně nutné testování, řekl také Vojtěch.

Vláda dnes také rozhodla, že na žádost maďarského předsedy vlády Viktora Orbána vyšle k 15. 10. do Maďarska kontingent padesáti policistů, kteří tam budou působit dva měsíce a budou pomáhat maďarské pohraniční stráži a policii strážit vnější hranici schengenského prostoru. To znamená hranici mezi Maďarskem a Srbskem.

„Náklady na tuto misi se kalkulují cirka 50 milionů korun. Ty peníze byly vládou uvolněny a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra a nic nebude bránit tomu, aby k 15. říjnu ten kontingent odjel. Současně s touto misí to bude znamenat, že budeme mít v zahraničí tři policejní kontingenty. Jeden v Severní Makedonii, jeden ve Slovinsku a jeden v Maďarsku, tudíž Česká republika dává najevo, že chceme bránit vnější hranici Schengenu. Jsme solidární a na vnější hranici pomáháme,“ sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To nemůžete myslet vážně!“ Vondráček dostal v ČT otázku na Zemana, která ho šokovala

8:53 „To nemůžete myslet vážně!“ Vondráček dostal v ČT otázku na Zemana, která ho šokovala

Předseda Sněmovny Radek Vondráček se rozhodl ještě jednou důkladně vysvětlit svou návštěvu u prezide…