ČSSD připouští vládnutí s podporou komunistů, píše deník

19.04.2012 6:03 | Zprávy
autor: čtk, mp

Sociální demokraté, kteří vedou tabulky volebních preferencí, v případě vítězství v předčasných volbách nevylučují vládnutí s podporou komunistů. Píšou to dnešní Lidové noviny s odvoláním na výsledky ankety mezi čelními představiteli socialistů. Nejvíce by si jich přálo menšinový kabinet s podporou KSČM, píšou LN.

ČSSD připouští vládnutí s podporou komunistů, píše deník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební kampaň KSČM

"My nemůžeme spolupracovat s TOP 09 a ODS, moje současné odhady jsou menšinová vláda s podporou komunistů. Například v zahraničněpolitických otázkách by ta spolupráce mohla být i širší," citují místopředsedu ČSSD Jiřího Dienstbiera. Pokud nebudou sociální demokraté schopni vytvořit většinovou vládu nebo koalici, je na menšinovou variantu připraven i šéf strany Bohuslav Sobotka. "Zvažujeme tuto možnost," odpověděl v anketě Lidovým novinám.

Pryč s Bohumínským usnesením, volá část ČSSD

Možnost přijmout tichou podporu komunistů nepopírá ani šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc. "Chceme v prvé řadě jednat s důvěryhodnými subjekty, a na s někým, jako jsou Věci veřejné. Koalici s komunisty si představit nedokážu, o menšinové podpoře bychom ale určitě mohli jednat," uvedl. Někteří poslanci, které LN oslovily, jdou prý ještě dále. Mimo záznam přiznávají, že hodlají iniciovat zrušení tzv. bohumínského usnesení, které sociálním demokratům otevřenou vládní spolupráci s KSČM zakazuje, píšou LN a dodávají, že proti kooperování s komunisty se v minulosti několikrát vyslovil Sobotkův rival a první místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…