ČSSD připouští vládnutí s podporou komunistů, píše deník

19.04.2012 6:03

Sociální demokraté, kteří vedou tabulky volebních preferencí, v případě vítězství v předčasných volbách nevylučují vládnutí s podporou komunistů. Píšou to dnešní Lidové noviny s odvoláním na výsledky ankety mezi čelními představiteli socialistů. Nejvíce by si jich přálo menšinový kabinet s podporou KSČM, píšou LN.

ČSSD připouští vládnutí s podporou komunistů, píše deník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební kampaň KSČM

"My nemůžeme spolupracovat s TOP 09 a ODS, moje současné odhady jsou menšinová vláda s podporou komunistů. Například v zahraničněpolitických otázkách by ta spolupráce mohla být i širší," citují místopředsedu ČSSD Jiřího Dienstbiera. Pokud nebudou sociální demokraté schopni vytvořit většinovou vládu nebo koalici, je na menšinovou variantu připraven i šéf strany Bohuslav Sobotka. "Zvažujeme tuto možnost," odpověděl v anketě Lidovým novinám.

Pryč s Bohumínským usnesením, volá část ČSSD

Možnost přijmout tichou podporu komunistů nepopírá ani šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc. "Chceme v prvé řadě jednat s důvěryhodnými subjekty, a na s někým, jako jsou Věci veřejné. Koalici s komunisty si představit nedokážu, o menšinové podpoře bychom ale určitě mohli jednat," uvedl. Někteří poslanci, které LN oslovily, jdou prý ještě dále. Mimo záznam přiznávají, že hodlají iniciovat zrušení tzv. bohumínského usnesení, které sociálním demokratům otevřenou vládní spolupráci s KSČM zakazuje, píšou LN a dodávají, že proti kooperování s komunisty se v minulosti několikrát vyslovil Sobotkův rival a první místopředseda ČSSD Michal Hašek.

ČSSD by volby do sněmovny podle dubnového průzkumu CVVM, který se uskutečnil ještě před poslední vládní krizí, vyhrála se 37 procenty hlasů. Druhá by byla KSČM, která by získala pětinu hlasů. ODS by volilo přes 17 procent lidí. Čtvrtá by byla TOP 09. Ve volbách by uspěla také strana KDU-ČSL.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jak zabít Babiše,“ nakreslilo dítko. Ve škole dostal pochvalu, učitelka říkala, že se Babiše musíme zbavit, chlubí se maminka. Jinde sundávají obrazy Zemana

16:02 „Jak zabít Babiše,“ nakreslilo dítko. Ve škole dostal pochvalu, učitelka říkala, že se Babiše musíme zbavit, chlubí se maminka. Jinde sundávají obrazy Zemana

Po sociálních sítích koluje obrázek s jednoduchým návodem, jak zabít premiéra Andreje Babiše. Obráze…