ČSSD v kauze Lidového domu riskuje, tvrdí ministr Pelikán

18.04.2016 15:58

Postup sociální demokracie v kauze Altner přináší straně podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) nemalé riziko. Je podle něj sice v rozporu s pravomocným výrokem soudu, zároveň ho ale nevnímá jako nerespektování soudní autority. ČSSD má svému bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi poslat téměř 338 milionů korun za zastupování v případu Lidového domu, strana to ale odmítá učinit. Podle odborníků tím postupuje v rozporu s rozhodnutím soudu.

ČSSD v kauze Lidového domu riskuje, tvrdí ministr Pelikán
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v pořadu OVM

"Ano, ano," souhlasil dnes s tímto hodnocením Pelikán. "A to je postup, kterým ona postupovat musí, chce-li si zachovat tu možnost a domoci se u Nejvyššího soudu odkladu vykonatelnosti," poznamenal zároveň. "To je prostě takový specifický postup, který tu je, a jak říkám, přináší sociální demokracii nemalé riziko, protože, pokud jí ten Nejvyšší soud nevyhoví, tak jí to bude stát dost peněz navíc," řekl novinářům.

ČSSD chce podle svého předsedy a premiéra Bohuslava Sobotky počkat právě na výrok Nejvyššího soudu, k němuž podala dovolání. Dovolání nemá odkladný účinek, ale sociální demokracie se domnívá, že kdyby peníze Altnerovi odeslala, tak už je nedostane zpátky, i kdyby jí dal NS alespoň zčásti za pravdu.

"Já to nechápu jako nějaké nerespektování soudní autority, protože je tam ještě jeden soud, který může rozhodnout jinak," řekl k tomuto postupu dnes také Pelikán.

Sociální demokracie podle něj nemůže nyní peníze pro Altnera dát jednoduše do úschovy. Pokud by chtěla dosáhnout toho, aby byly u třetí osoby, vidí Pelikán jen jednu cestu. "Jediná možnost, aspoň, jak mně je známo z mé předchozí praxe, tak je právě v tom, že ona si počká na to, až proti ní bude nařízeno exekuční řízení a pak tu částku složí exekutorovi a zároveň si požádá o přerušení nebo o odložení té exekuce s odůvodněním, že tu je to dovolání k Nejvyššímu soudu," konstatoval.

Altner zatím návrh na exekuci nepodal, ale požádal Obvodní soud pro Prahu 1, aby straně zakázal nakládat s penězi na jejích účtech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

21:48 Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

Nad tím, že desítkám demonstrantů umožnili policisté ve středu 11. července oblehnout hlavní vchod d…