ČT lže? Děláš z ní krávu? Vyhrocená debata s účastí pracovníků Kavčích hor

4. 7. 2018 12:35

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá se dostala do sporu s redaktory České televize. Ti šíří vysíláním i po internetu, že ministryně nechala štáb televize z budovy ministerstva vyvést ochrankou. Ministerstvo tvrdí, že je to úplně jinak.

ČT lže? Děláš z ní krávu? Vyhrocená debata s účastí pracovníků Kavčích hor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto
reklama

„Ministryně spravedlnosti Malá zrušila ČT předem domluvený rozhovor na jiná témata, když zjistila, že se redaktorka bude ptát i na její diplomovou práci. Z budovy štáb doprovodila ochranka,“ napsala na svůj facebook redaktorka ČT Edita Horáková.

Anketa

S odstupem času: Je dobře, že byla zavedena Elektronická evidence tržeb (EET)?

81%
19%
hlasovalo: 11239 lidí

Redaktoři pak i ve vysílání prezentovali kauzu tak, že redaktoři dorazili k ministryni na domluvený rozhovor, ale když padla otázka na diplomové práce ministryně Malé, ministryně redaktory vyhodila a nechala je z budovy vyvést ochrankou.

Termín „vyvést“ použil na sociální síti redaktor Marek Wollner. „Možná vás překvapí, že bez mrknutí oka nechá z ministerstva vyvést redaktorku ČT ochrankou,“ napsal s poznámkou, že do ministryně Malé asi vstoupil duch Fidela Castra.

Vývoj událostí na ministerstvu prezentovala na facebooku také redaktorka Nora Fridrichová. Podle ní redaktorka ČT odmítla podmínku ministryně, že se nebude ptát na její diplomové práce, a „z ministerstva odjela bez natočeného rozhovoru“. O nedobrovolném vyvedení se nezmiňuje, zato připsala poučení, že „právě takhle vypadá rozdíl mezi televizí veřejnoprávní a vládní“.

Fotogalerie: - Jmenování Babišovy druhé vlády

Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...
Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiš...

Pod sdíleným příspěvkem Edity Horákové se na profilu Nory Fridrichové rozhořčeně ozvala mluvčí Ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Tu si přivedl ministr Pelikán z České televize, s diskutujícími – svými bývalými kolegy – tedy konverzovala trochu familiérněji. Rozhodně ale popřela, že by redaktoři byli „vyvedeni“.

„Tenhle kec o tom, ze by štáb vyhazovala ochranka, poškozuje úřad i ochranku,“ odepsala s tím, že se jedná o lež. Muž, který redaktory doprovázel, je podle ní zaměstnancem ministerstva, který má standardně v popisu práce uvádění a odvádění návštěv ke kanceláři ministra, aby nebloudily v nepřehledných chodbách budovy ministerstva.

„Už to tak dělá docela dlouho. Dělat z toho bezpečnostní incident a schválnost je nefér,“ dodala mluvčí.

Další bývalá redaktorka ČT Veronika Sedláčková poznamenala, že označený štáb veřejnoprávní televize na ministerstvu mohli poznat, a ptala se Schejbalové, jak to tedy bylo a zda ministryně „vyprovodila štáb ČT“ po dotazu na svou diplomovou práci.

Mluvčí reagovala zevrubným popisem rozhovoru. Podle ní není pravda, že by „ČT odjela bez natočeného rozhovoru“, jak psala Nora Fridrichová. Realita byla taková, že ministryně poskytla České televizi rozhovor, který se standardním způsobem natočil. Na kauzu diplomové práce ministryně řeč nepřišla, protože bylo dopředu dohodnuto, že se ministryně již nebude vyjadřovat a nechá vše řádně posoudit vysokou školou.

„Pak redaktorka řekla, ze sice neví přesně, o co jde, ale chce se přesto optat na nějaký čtvrt hodiny starý titulek z Novinek, který ministryně vzhledem k jednáním nemohla vidět. To si ministryně nepřála a řekla, ze se vyjádří možná později, protože teď nestihla sledovat všechna vyjádření,“ popisovala dále mluvčí s tím, že takto rozhovor skončil a štáb v doprovodu mluvčí a zaměstnance ministerstva odešel.

Na to rozhořčeně reagovala další redaktorka ČT, Pavla Kubálková: „Já teda zírám Terezo, opravdu zírám... Děláš z ‚redaktorky‘ úplnou krávu, přitom víš moc dobře, jak to bylo. Snad se s tím tvoje svědomí vypořádá. Karma není zdarma.“

Po dalším handrkování se do debaty zapojila i sama Nora Fridrichová: „Terko, čert vem ochranku, ta je naprosto nedůležitá, podstatné je to, že ona se opravdu odmítá vyjádřit na téma svého vzdělání? Jak dlouho si myslíš, že je toto udržitelné?“

Schejbalová odpověděla, že ministryně se rozhodně vyjádřit neodmítá, v úterý v odpoledních hodinách vydala tiskové prohlášení.

Reagovala i sportovní sekce zpravodajské redakce ČT, a to prostřednictvím redaktorky Dariny Vymětalíkové. Ta se vyznala, že by jí jako novinářce čest nedovolila se ministryně na její diplomové práce nezeptat.

„Pomyšlení na to, že bych se v téhle situaci jako novinář neptala na aktuální téma diplomek, ale třeba na barvu kalhotek (oblíbenou chuť zmrzky? favorita duelu COL-ENG? o čem paní M. sní, když spí?), je tak absurdní,že ani nezačalo uvažovat o pouhé možnosti vstoupit mi na mysl,“ napsala.

A aby svým slovům dodala váhu, prozradila, jak „grilovala“ trenéra hokejové reprezentace Vladimíra Růžičku kvůli kauze jeho úplatku. „Když na V. Růžičku praskla před hokejovým MS 2015 korupční kauza, neptal se mě, JESTLI se na to budu ptát, ale JAK MOC se v tom budu vrtat,“ popsala s tím, že „taková lama, aby si myslel, že se na to ptát nebudu, nebyl“.

„Tím nechci dělat z Růžičky hrdinu, když ty prachy bokem podle všeho bral. Ale když to prasklo, nebyl takovej arogantní kretén, aby si ještě vyskakoval a určoval veřejnosti, co má nebo nemá řešit,“ dodala sporťačka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

22:17 „Krvavá Madlenko, ty jsi jen prachsprostá zlodějka!“ „Český národ nikdy Kosovo neuzná“. Připomínka „dne uloupení“ byla ještě bouřlivější, než jindy

REPORTÁŽ „Prachsprostá zlodějko Albrightová, všechno to vrátíš!“ I to znělo v pondělí večer Václavsk…