ČT odvysílala film Volyň, kde je polské dítě upáleno Ukrajinci. Ti se mohou zbláznit, ambasáda si oficiálně stěžuje

09.09.2018 8:01

Ukrajinci se bouří kvůli kontroverznímu snímku Volyň polského režiséra Wojciecha Smarzowského, který v sobotu večer odvysílala ČT Art. Film popisuje genocidu Poláků na Ukrajině během druhé světové války a v Kyjevě sklízí negativní reakce. Ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis už do České televize zaslal kritický dopis.

ČT odvysílala film Volyň, kde je polské dítě upáleno Ukrajinci. Ti se mohou zbláznit, ambasáda si oficiálně stěžuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Snímek obsahuje scénu, kdy asi desetiletého chlapce uprostřed noci popadnou muži, pevně ho svážou snopy obilí a ty zapálí. Chlapec křičí bolestí a muži z Ukrajiny udržují živou pochodeň v kruhu, dokud chlapec v příšerných mukách neskoná. Zabili jej jen proto, že je Polák. Podle kritiků tato scéna tvoří jeden z nejsilnějších momentů polského snímku Volyň, který po premiéře před dvěma lety označili za jedno z nejlepších historických děl.

„Film Volyň je bohužel velmi stereotypní a jednostranný. Opakuje řadu mýtů. Dobrým vztahům obou národů neprospěje, naopak je může ohrozit," kritizovala snímek v roce 2016 ve volyňských novinách historička Alina Špaková z Ukrajinského ústavu národních pamětí.

A proti vysílání snímku na ČT Art v sobotu večer se ohradil i ukrajinský velvyslanec v Praze, podle kterého jde o „zaujatost a překrucování dějin". „Některé zavádějící a nepravdivé záběry z filmu hodně Ukrajinců považuje za urážející. Aniž bychom chtěli jakkoli zasahovat do redakční politiky České televize, nezbývalo mi, než ohledně nastalé situace napsat panu řediteli Motlovi dopis, ve kterém jsem shrnul všechny připomínky, které mají vůči tomuto filmu Ukrajinci žijící v ČR," řekl serveru Aktuálně.cz Jevhen Perebyjnis. 

Zpětné vazby od České televize se mu prý již dostalo a dle svých slov si odpovědí váží a doufá, že ukrajinský hlas dostane na obrazovkách stanice více prostoru. Vyjádření České televize se redakci Aktuálně.cz do vydání článku nepodařilo získat. Promítání snímku v Kyjevě bylo tehdy dokonce na žádost ukrajinského Ministerstva zahraničí odvoláno.

Film vyvolal velké napětí v polsko-ukrajinských vztazích ještě před samotnou premiérou v roce 2016. „Víme o tom, že film je kontroverzní, že vyvolává řadu emocí, ale taková má být jeho role. Myslíme si, že některé problémy se dají vyřešit jedině tím, že je otevřeme," míní producent filmu Feliks Pastusiak ze společnosti Film it. 

„Snímek má být mostem a ne zdí. Za čas film přispěje k očištění vztahů," uvedl pro polská média režisér filmu Wojciech Smarzowski. Podle něj nemíří snímek proti Ukrajincům, ale obecně proti nacionalismu. Volyň ale vyvolává negativní emoce i v Polsku. Na filmovém festivalu v Gdyni v roce 2016, kde se snímek promítal poprvé, někteří diváci vybíhali ze sálu, když se na plátně objevily naturalistické scény vraždění a mučení.

Původní text ZDE

Přesto, že záběry působí věrohodně, polský znalec Grzegorz Motyka říká, že podobná svědectví neexistují. Také „bandy Ukrajinské povstalecké armády" prý vypadají ve filmu jako mnohem větší zlo než nacisté a zejména Sověti. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud nepřijmete uprchlíky dobrovolně, nastoupí povinná solidarita! Z Bruselu se valí lavina

20:18 Pokud nepřijmete uprchlíky dobrovolně, nastoupí povinná solidarita! Z Bruselu se valí lavina

Evropská komise ve středu plánuje představit plán týkající se změny evropské migrační politiky. Návr…