ČT odvysílala film Volyň, kde je polské dítě upáleno Ukrajinci. Ti se mohou zbláznit, ambasáda si oficiálně stěžuje

09.09.2018 8:01

Ukrajinci se bouří kvůli kontroverznímu snímku Volyň polského režiséra Wojciecha Smarzowského, který v sobotu večer odvysílala ČT Art. Film popisuje genocidu Poláků na Ukrajině během druhé světové války a v Kyjevě sklízí negativní reakce. Ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis už do České televize zaslal kritický dopis.

ČT odvysílala film Volyň, kde je polské dítě upáleno Ukrajinci. Ti se mohou zbláznit, ambasáda si oficiálně stěžuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Snímek obsahuje scénu, kdy asi desetiletého chlapce uprostřed noci popadnou muži, pevně ho svážou snopy obilí a ty zapálí. Chlapec křičí bolestí a muži z Ukrajiny udržují živou pochodeň v kruhu, dokud chlapec v příšerných mukách neskoná. Zabili jej jen proto, že je Polák. Podle kritiků tato scéna tvoří jeden z nejsilnějších momentů polského snímku Volyň, který po premiéře před dvěma lety označili za jedno z nejlepších historických děl.

„Film Volyň je bohužel velmi stereotypní a jednostranný. Opakuje řadu mýtů. Dobrým vztahům obou národů neprospěje, naopak je může ohrozit," kritizovala snímek v roce 2016 ve volyňských novinách historička Alina Špaková z Ukrajinského ústavu národních pamětí.

A proti vysílání snímku na ČT Art v sobotu večer se ohradil i ukrajinský velvyslanec v Praze, podle kterého jde o „zaujatost a překrucování dějin". „Některé zavádějící a nepravdivé záběry z filmu hodně Ukrajinců považuje za urážející. Aniž bychom chtěli jakkoli zasahovat do redakční politiky České televize, nezbývalo mi, než ohledně nastalé situace napsat panu řediteli Motlovi dopis, ve kterém jsem shrnul všechny připomínky, které mají vůči tomuto filmu Ukrajinci žijící v ČR," řekl serveru Aktuálně.cz Jevhen Perebyjnis. 

Zpětné vazby od České televize se mu prý již dostalo a dle svých slov si odpovědí váží a doufá, že ukrajinský hlas dostane na obrazovkách stanice více prostoru. Vyjádření České televize se redakci Aktuálně.cz do vydání článku nepodařilo získat. Promítání snímku v Kyjevě bylo tehdy dokonce na žádost ukrajinského Ministerstva zahraničí odvoláno.

Film vyvolal velké napětí v polsko-ukrajinských vztazích ještě před samotnou premiérou v roce 2016. „Víme o tom, že film je kontroverzní, že vyvolává řadu emocí, ale taková má být jeho role. Myslíme si, že některé problémy se dají vyřešit jedině tím, že je otevřeme," míní producent filmu Feliks Pastusiak ze společnosti Film it. 

„Snímek má být mostem a ne zdí. Za čas film přispěje k očištění vztahů," uvedl pro polská média režisér filmu Wojciech Smarzowski. Podle něj nemíří snímek proti Ukrajincům, ale obecně proti nacionalismu. Volyň ale vyvolává negativní emoce i v Polsku. Na filmovém festivalu v Gdyni v roce 2016, kde se snímek promítal poprvé, někteří diváci vybíhali ze sálu, když se na plátně objevily naturalistické scény vraždění a mučení.

Původní text ZDE

Přesto, že záběry působí věrohodně, polský znalec Grzegorz Motyka říká, že podobná svědectví neexistují. Také „bandy Ukrajinské povstalecké armády" prý vypadají ve filmu jako mnohem větší zlo než nacisté a zejména Sověti. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolik let důchodu vám zbyde? Rouček začal počítat. A popsal, co zažil na demonstraci před Strakovkou

20:32 Kolik let důchodu vám zbyde? Rouček začal počítat. A popsal, co zažil na demonstraci před Strakovkou

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Jako nová forma nevolnictví!“ „Šel jsem tam z jednoho jediného důvodu. Abych p…