ČT se omluví divákům. A řeknou mi částky peněz... Lipovská zítra na jednání udělá zle

21. 7. 2020 12:47

Ekonomka a členka Rady České televize Hana Lipovská se od posledního jednání Rady ČT zabývala především dopisy a stížnostmi koncesionářů. A se svou činností se pochlubila na sociální síti.

ČT se omluví divákům. A řeknou mi částky peněz... Lipovská zítra na jednání udělá zle
Foto: Repro XTV
Popisek: Ekonomka a analytička Hana Lipovská
reklama

„Za necelé dva měsíce mého funkčního působení v Radě ČT jsem e-mailem přijala na čtyři desítky stížností, které mohu rozdělit do tří kategorií,“ napsala Lipovská. 

Anketa

Líbí se vám finální podoba ,,záchranného plánu" EU za 750 miliard euro?

4%
96%
hlasovalo: 9176 lidí

Stížnosti tak rozdělila na technického a formálního rázu, které zahrnují například hladinu hlasitosti pořadů a reklam, otevírací dobu Galerie ČT nebo úroveň českého jazyka ve vysílaní ČT, dále na stížnosti vyjadřující obecnou nespokojenost především s pořady publicistiky a stížnosti věcné, faktické a poukazující na konkrétní chyby a selhání v konkrétních pořadech ČT. 

„Z těchto stížností jsem pro začátek zvolila dvě, které považuji za naléhavé. První se týká pořadu Události, komentáře, druhá pořadu Reportéři ČT. K oběma jsem vypracovala rozbor a budu se snažit, aby byly zítra projednány,“ poznamenala Lipovská. 

„V této souvislosti mimo jiné požaduji: omluvu divákům ČT, omluvu dotčeným osobám včetně těch, které byly zavádějícím způsobem dlouhodobě a systematicky dehonestovány, vyvození důsledků z neprofesionální práce redaktorů a jejich nadřízených; profesionalizaci týmů dotyčných pořadů, zejména ve smyslu dodržování zásad právního státu a běžných standardů novinářské práce, které byly hrubě porušeny, a ke kterým patří ověřování informací z více zdrojů; uvádění všech dostupných relevantních informací; seznámení s pojmem argumentační klam včetně záměrného vynechávání informací a argumentační klam ad hominem; seznámení s faktem, že o tom, zda někdo spáchal trestný čin rozhoduje pouze a výlučně nezávislý soud a dodržování Kodexu ČT,“ poznamenala Lipovská.

„V mezidobí jsem se zabývala také studiem smluv uzavřených ČT. Na zítřejším jednání Rady ČT požádám o předložení detailního vyúčtování nákladů na vybrané konkrétní činnosti ČT. Při řešení – z mého hlediska nevyhovujícího – systému stížností jsme v pátek odpoledne na Kavčích horách krátce hovořili s ombudsmanem ČT panem Čestmírem Fraňkem, který nabídl, že se spolu budeme nad stížnostmi diváků setkávat dvakrát měsíčně. Část problémů by naše spolupráce mohla řešit. Včera jsme se také k diskusi setkali s ředitelem programu Milanem Fridrichem. V návaznosti na nedávnou diskusi ‚O situaci v Radě ČT‘ poslance Petra Gazdíka s arcibiskupem Janem Graubnerem jsem Jeho Excelenci Otci arcibiskupovi během dvouhodinové olomoucké audience představila svá východiska a cíle práce v Radě ČT. Výsledky měsíční práce uvidíme zítra. Upřímně doufám, že se pro začátek podaří napravit alespoň některé křivdy a pochybení,“ poznamenala s tím, že jejím přáním je, aby si diváci se svou televizí opět začali rozumět. Reaguje tak i na slova jednoho diváka, že si se svou televizí nerozumí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

21:30 „To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí do Moskvy neodletí.…