ČT si pozvala Faltýnka i Němcovou. Moderátor Dolanský položil nečekanou otázku

11.08.2017 5:58

Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) a poslanci Miroslava Němcová (ODS) a Jan Farský (STAN) ve čtvrtečních Událostech, komentářích České televize debatovali o policejní žádosti o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (ANO) k trestnímu stíhání. Vyjádřil se i sám Jaroslav Faltýnek.

ČT si pozvala Faltýnka i Němcovou. Moderátor Dolanský položil nečekanou otázku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Faltýnek
reklama

Moderátor Lukáš Dolanský zahájil pořad poněkud netradičně. „Mě by zajímalo, jak moc jste zvědavá, čím policie argumentuje?“ „No tak zvědavost, to zní tak nějak pejorativně. Já se na ten spis musím podívat profesionálně a zhodnotit, jestli ty argumenty budou mít tu sílu, abych zvedla ruku pro vydání, nebo mě nepřesvědčí a já budu hlasovat proti,“ oznámila dáma.

Následně odmítla myšlenku, že by policie nevhodně posílala žádost těsně před volbami. V posledních letech máme různé volby rok co rok, takže by se těžko hledal nějaký „vhodný moment“. Potvrdila také, že bude-li Babiš zvolen poslancem znovu a policie ho bude chtít dál stíhat, bude muset o vydání poslance požádat sněmovnu znovu.

Pak dostal slovo Faltýnek. „Budu upřímný, kdybych nebyl v české politice a nebylo dva měsíce do voleb, tak bych nechápal, proč bych měl být z něčeho obviňován. Ale protože jsme v české politice a protože jsem místopředsedou hnutí, které tady začalo dělat pořádek v této republice, tak tomu rozumím, protože je potřeba obvinit předsedu a místopředsedu hnutí a trochu znejistit naše voliče,“ rozjel se první místopředseda hnutí ANO. „Já to považuji celé za zmanipulovanou kauzu,“ doplnil.

Osobně prý opravdu nevidí důvod k tomu, co se děje, a považuje to za útok. „Já to chápu jako svého druhu šikanu. Já v této věci policii nedůvěřuji, protože jsem byl předvolán jako svědek v této kauze a vůbec jsem nepochopil, na co se mě ptali,“ pokračoval v kanonádě Faltýnek.

Když si vzal slovo Dienstbier, zdůraznil, že ctí presumpci neviny a je potřeba jasně říci, že teď ani není jasné, z čeho chce policie pány Babiše a Faltýnka obvinit. „Ale na druhou stranu mně tady přijde naprosto nehorázné to zpolitizování celé kauzy. Mně přijde hodně nehorázné tvrdit, že se tady jede politická kauza,“ rozčiloval se Dienstbier.

Poslanec Farský se přiklonil jasně na stranu Dienstbiera. „Před čtyřmi lety se tady říkalo, že všetci kradnú, a teď se zase bude říkat, že je to účelovka, že je to kampaň,“ rýpl si do pánů Babiše a Faltýnka Farský. Velmi se mu prý nelíbí, jak Faltýnek zpochybňuje práci policie. Strážci zákona přitom jsou jednou ze zásadních složek demokratického státu.

Nemluvě o tom, že dosud orgány prověřovaly to, jak byla která faktura v kauze Čapí hnízdo zaúčtována, a tam se, pravda, žádná velká pochybení nenašla. Dienstbier připomněl, že teď je na stole nová informace, protože vyšlo najevo, že mohlo být účelově manipulováno s vlastnickou strukturou.

Faltýnek si ale trval na svém. Domnívá se, že se tradiční politické strany snaží vyštvat pana Babiše z politiky. „Nechť tedy česká společnost rozhodne, jak to tedy po volbách bude.“ A znovu zopakoval, že jde o šikanu. „Já to považuji za šikanózní trestní stíhání,“ vypálil znovu Faltýnek. Lidé prý ocení práci, kterou Babiš, Faltýnek a jejich kolegové odvedli. Jak moc to lidé oceňují, ukážou až volební výsledky.  

Farský podotkl, že chystané trestní stíhání pánů Babiše a Faltýnka nemusí volby ovlivnit vůbec. „Ono to ty volby nemusí ovlivnit vůbec, protože ono je to může posílit. Oni jen mohou posílit tu rétoriku, že oni jsou ti jediní správní a už proti nim nejsou jen politické strany, ale celý stát. Ten marketing hnutí ANO umí, peněz má dost, limity na kampaň nebere v potaz, takže to může dopadnout jakkoli,“ nešetřil ostrými slovy Farský.

Faltýnek se okamžitě ohradil, že tahle argumentace je nefér, protože zákon stanoví, že limit na volební kampaň je 90 milionů a hnutí ANO Andreje Babiše zákon dodrží. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …