CVVM: Češi nejvíc věří armádě a policii, důvěryhodnost médií klesá

14.10.2016 22:37

Důvěře nadpoloviční většiny Čechů se z institucí veřejného života těší armáda, policie a soudy. Na opačném konci žebříčku skončily církve a tisk. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ve srovnání s dubnem v něm výrazný vzestup zaznamenaly odbory.

CVVM: Češi nejvíc věří armádě a policii, důvěryhodnost médií klesá
Foto: Martin Koller
Popisek: Aktivní zálohy

Armádě podle CVVM věřilo 65 procent lidí. Důvěra v policii byla o pět procentních bodů nižší. Soudům věřilo 52 procent dotázaných. Na dohled od padesátiprocentní hranice skončily banky, kterým důvěřovalo 47 procent lidí. V jejich případě ale mírně převažoval podíl negativních odpovědí, a to v poměru 48 ku 47 procentům.

Zářijový průzkum potvrdil vzestupný trend důvěry Čechů v odbory, kterým věřilo 47 procent respondentů. Oproti letošnímu dubnu si odboráři polepšili o sedm procentních bodů, přičemž jejich důvěryhodnost se dostala na nové maximum, srovnatelné s dosavadní nejvyšší hodnotou z března 2012.

Důvěryhodnost médií v očích veřejnosti v září nadále klesala

Naopak důvěryhodnost médií v očích veřejnosti v září nadále klesala. Rádiu věřilo 44 procent lidí, televizi 34 a tisku 33 procent dotázaných. Celkem klesla v posledních dvou letech důvěryhodnost těchto tradičních médií zhruba o 15 procentních bodů.

Pokles důvěry se týkal také internetu, kterému důvěřovalo 41 procent lidí, zatímco negativní odpověď volilo 46 procent dotázaných. „Důvěra k internetu je výrazně podmíněna věkem. V posledním šetření ovšem nastala situace, kdy i v nejmladší generaci důvěra k internetu statisticky významně poklesla,“ uvedlo CVVM.

Neziskovým organizacím podle výzkumu důvěřovalo 40 procent lidí, zatímco negativně se k nim vyslovilo 48 procent respondentů. Nejhoršího skóre pak dosáhly církve, u kterých převažovaly negativní odpovědi nad pozitivními v poměru 69 ku 22 procentům.

Výzkum provádělo CVVM v období od 5. do 19. září na vzorku 999 obyvatel ČR starších 15 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU může znárodňovat, prosadila to Jourová. Nejde o vtip

4:43 EU může znárodňovat, prosadila to Jourová. Nejde o vtip

V EU bude od roku 2020 možné vyvlastňovat e-shopy. Bez náhrady a soudního přezkumu. Umožní to nové n…