Časopis cituje experta ČSSD: Důl Paskov se musí zavřít, hrozí megaprůšvih. Bojíme se to říct horníkům

17.02.2014 7:38 | Zprávy
autor: adr

Nad Moravskoslezským krajem se vznáší obavy nejen z uzavření některých dolů, ale také z krachu celé společnosti NWR. Pokud by k tomu došlo, bez práce by se ocitlo až třicet tisíc lidí. Problémy na Ostravsku by se tím jen prohloubily. Nikdo ovšem zatím netuší, jak se poprat s prodělečným Dolem Paskov, píše časopis Týden. A řešení je, zdá se, v nedohlednu.

Časopis cituje experta ČSSD: Důl Paskov se musí zavřít, hrozí megaprůšvih. Bojíme se to říct horníkům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Už loni v půlce září představenstva společností New World Resources a OKD, které spoluvlastní miliardář Zdeněk Bakala, oznámila, že kvůli narůstajícím miliardovým ztrátám ke konci roku 2014 uzavřou Důl Paskov na Frýdeckomístecku. Po rozsáhlých protestech a vyjednáváních nakonec našla vláda Jiřího Rusnoka kompromis.

Výsledkem jednání byl lednový podpis takzvaného Memoranda o porozumění, podle nějž by jednou z možností bylo, že by Bakalova společnost na vlastní náklady udržovala těžbu až do roku 2016, následně by Paskov za symbolickou jednu korunu převzal stát. Součástí dohody byla i úmluva, že expertní tým pod vedením tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Jiřího Cieńciały připraví s vlastníky Paskova do konce března i další varianty a bude pak záležet na vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), kterou nakonec zvolí.

Ve hře je několik variant, nikdo ale neví, kterou zvolit

Měsíc a půl před vypršením termínu ovšem podle časopisu Týden neví nikdo nic. Včetně horníků samotných, ti netuší, kdy budou muset v práci skončit a vyrazit na úřady práce. Podle finančního ředitele NWR Marka Jelínka se hledá konstruktivní řešení. Ani premiér Sobotka není konkrétnější.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…