Časopis odhaluje další fakta o Andreji Babišovi a StB. Šlo prý i o bratra expremiéra

09.06.2014 12:18 | Zprávy

Nové dokumenty z archívů StB podle týdeníku Euro vyvracejí tvrzení, že by svazek „agenta Bureše“ někdo mohl zfalšovat. „Zprávy od Babiše estébáci ověřili,“ uvádí nové vydání Eura s tím, že tímto tak historické dokumenty potvrzují opak tvrzení ministra financí Andreje Babiše (ANO) o tom, že s StB nikdy vědomě nespolupracoval.

Časopis odhaluje další fakta o Andreji Babišovi a StB. Šlo prý i o bratra expremiéra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Podle Eura tak například svazek s krycím názvem Nosič – založil jej údajně Babišův řídící důstojník kapitán František Hákač – potvrzuje, že agent Bureš (krycí jméno Babiše) mluvil pravdu, když Hákačovi vypověděl některé podrobnosti o podplácení v podniku zahraničního obchodu Petrimex, kde Babiš pracoval.

„Z dokumentů v objektovém svazku Chemapol vyplynulo, že se Babiš zapojil do akce proti manažerovi vídeňské firmy Chemapol Alfredu Hicklovi, která zprostředkovávala veškerý obchod Chemapolu a Petrimexu v Rakousku. Babiš nahlásil uplácení manažerů zahraničními videorekordéry,“ napsalo nyní Euro k údajně novým poznatkům. Právě Hickl měl prý zmiňovaných videorekordérů pořídit hned několik – kus za šest tisíc tuzexových korun, což bylo při tehdejším „kurzu“ bonu zhruba 30 tisíc korun.

„Jmenovaný uskutečňuje neobjasněné styky na pracovníky Petrimexu a jako zástupce rakouského Chemapolu se je snaží uplácet formou hodnotných darů,“ napsal Hákač při zakládání svazku Nosič. Následná prověrka pak prý potvrdila pravdu.

Jenže v rozporu s tím letos v dubnu - podle Eura - překvapivě Hákač při své výpovědi u bratislavského soudu uvedl, že Andreje Babiše vůbec nezná. „Neznám jej osobně, vzhledem k tomu, že jsem měl dvě mozkové příhody, mnoho věcí jsem zapomněl. Na zmiňované období si nevzpomínám,“ vypověděl před senátem Hákač, který ani prý nebyl schopný potvrdit pravost svých podpisů na dokumentech StB.

Dostávali hodinky či barevnou televizi

Jenže Babišovi podle Eura přitěžuje fakt, že bylo přímo potvrzeno slovenským Ústavem paměti národa, že hodnotné dary předával obchodním partnerům majitel vídeňského Chemapolu Erich Hermann David – třeba generálnímu řediteli Slovchemie Jánu Matisovi předal k šedesátinám barevnou televizi nebo generálnímu řediteli Chemapolu Zdeňku Mojžíškovi věnoval k témuž jubileu zlaté hodinky. Zajímavé v tomto kontextu je, že David nakonec ze spárů StB podle Eura vyklouzl jen díky přátelství s tehdejším obchodním radou na velvyslanectví v Rakousku Přemyslem Štrougalem, což byl bratr tehdejšího premiéra Lubomíra Štrougala.

Zatímco nyní Babiš cokoliv k výše uvedeným faktům prý nechce nic říci, tak v jeho oficiálním životopise je jakési nepřímé přiznání, že s StB měl v té době co do činění.

„V úvodu rozhovoru mi příslušný pracovník StB oznámil, že ví o emigrantech, které máme v rodině, což mě šokovalo. Vůbec jsem netušil, jak neekonomická StB funguje a jak může všechno vědět. Kromě analýzy a důvodů, proč syrské fosfáty nevozíme, padaly otázky týkající se mého šéfa, jeho soukromí a dalších věcí, což jsem svému šéfovi samozřejmě řekl,“ tvrdí v životopise prý Babiš.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentát na Trumpa: „Selhání bezpečnosti.“ Svědek na střelce upozorňoval policii

6:55 Atentát na Trumpa: „Selhání bezpečnosti.“ Svědek na střelce upozorňoval policii

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát na předvolebním mítinku v P…