Část zisku jsem chtěla dát na volby, řekla Salačová v kauze Ratha

04.12.2013 13:05

Podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová obžalovaná v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) dnes soudu řekla, že částí zisku z opravy zámku v Buštěhradu chtěla přispět ČSSD na krajské volby 2012. Současná ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová (ČSSD) ČTK řekla, že Ratha loni v obecné rovině varovala před možnou diskreditací sociální demokracie.

Část zisku jsem chtěla dát na volby, řekla Salačová v kauze Ratha
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

Ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová dnes potvrdila, že v souvislosti s loňskými krajskými volbami varovala exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) před údajně chystanou diskreditační akcí proti sociální demokracii. Varování však prý bylo obecné a netýkalo se pozdější šéfky pražského vrchního státního zastupitelství Lenky Bradáčové. 

Podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová obžalovaná v Rathově kauze dnes soudu řekla, že částí zisku z opravy zámku v Buštěhradu chtěla přispět ČSSD na krajské volby 2012.

Rath u soudu v úterý v reakci na jeden z odposlechů hovořil o diskreditační akci, na níž se údajně měla podílet policie a jako "výrazný subjekt" také Bradáčová. Náznaky prý ukazovaly na to, že "na některé lidi z ČSSD bylo cosi připravováno ve spolupráci s policií". O věci ho prý zpravila Benešová.

Benešová: Bradáčovou jsem jmenovala

"Pan Rath je v postavení obžalovaného, může lhát, může se hájit, jak chce, může si i vymýšlet. Já si nevzpomínám, že bych mu konkretizovala jméno Bradáčová. V té době jsem byla advokátkou, ani jsem neměla možnost nějaké důvěrné informace získávat, takže vylučuju, že bych to takhle formulovala," nechala se dnes slyšet tehdejší členka ČSSD Benešová.

Podle ministryně se s Rathem bavili jen v obecné rovině o možném nebezpečí. "A to, že před volbami se vždycky soustřeďovali na sociální demokracii, je známé od Kubiceho zprávy," uvedla Benešová, která prý Ratha varovala, že se určitě něco semele, takže je nutná maximální obezřetnost. "To byly vysloveně zákulisní informace, co se nám různě donášely, a nebylo to nic z prostředí státního zastupitelství ani policie," řekla o svých zdrojích.

"Pan Rath kamarádí s panem (expremiérem Jiřím) Paroubkem. Je známo, že pan Paroubek mě hodně nenávidí, a asi ví proč, takže třeba to je nějaká hra, jak mi ublížit, nic víc," vysvětluje si Benešová možnou motivaci Ratha k výrokům o Bradáčové.

Obžaloba Ratha viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun, za což mu hrozí až 12 let vězení. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…