Čechokanaďan Jírovec: Čeští politici by mohli vstoupit do historie. Stačí do USA a NATO vzkázat těchto pět slov

24.05.2015 10:35

JINÝMA OČIMA Poloprďoši a zadubněnci. Tak nazývá Čechokanaďan a přírodovědec Jiří Jírovec české politiky, kteří přisluhují mocným tohoto světa. Podle něj stačí do USA a NATO vzkázat pět slov: "V tomhle s vámi nejedeme!" Nemáme totiž zapotřebí účastnit se vyvolávání válek a konfliktů.

Čechokanaďan Jírovec: Čeští politici by mohli vstoupit do historie. Stačí do USA a NATO vzkázat těchto pět slov
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Jírovec

"Čeští politici mají stěstí i smůlu. Štěstí v tom, že mají dost informací o tom, jak se Česko i svět vyvíjí. Mohli by tedy vstoupit do historie tím, že by se pokusili současný svět ovlivnit. Z důvodů mravních, tedy bez ohledu na možnou ztrátu byst, stolků a židliček na místech, kde ani nikdy nebyli, a poplácávání po zádech od gaunerů, kteří vedou svět k záhubě," začíná pro ParlamentníListy.cz biolog Jiří Jírovec. To dál už zní jako úplná obžaloba.

Promarněný potenciál zadubněnců

"Smůlu mají v tom, že balancují na hraně, z níž se dá od moci spadnout na stranu všeobecného opovržení za nicnedělání anebo na stranu, která nepřinese okamžitý zisk, kdežto slávu možná až posmrtnou. A to by se ještě musela historie přepisovat vhodným směrem. Čeští politici jsou, řečeno slovy Švejka, 'poloprďoši', tedy zadubněnci, kteří o všem již dávno mluvili s panem okresním hejtmanem anebo alespoň velvyslancem té které mocnosti. Duby a Bieglery doplňuje několik lidí nemalé inteligence, kteří svůj potenciál bohužel promarňují v bezvýznamných půtkách na půdě Sněmovny anebo ve stejně poloprďošských médiích. Jsou sešněrováni momentálně vyznávanou stranickou ideologií a omezováni podřadnou úlohou přiřčenou opozici," míří na Poslaneckou sněmovnu.

Hračky pro nastrojené generály

"K tomu přistupují média, která se často zdají být ještě o stupeň níž než je Švejkem naznačená úroveň. V Událostech České televize byl dvacátého května rozhovor se dvěma ženami, které na vlastní oči viděly utrpení v uprchlických táborech. Přesněji řečeno viděly důsledky geopolitických hrátek USA a jejich 'ochotných' spojenců. Den před tím předváděl poloprďošský ministr zbytky svého hereckého umění mezi zbraněmi na veletrhu. Tohle a tohle potřebujeme, blekotají všichni kolem dokola. Nastrojení generálové s plejádou stužek na hrudi se dmou pýchou, že se jim konečně daří dostat nové peníze na hračky a o něco víc vojáků. Česká televize mohla pozvat k diskusi s těmi reportérkami generála nebo herce. Neudělala to, protože nechtěla, aby se posledně jmenovaní ztrapňovali. Oni totiž žádné argumenty nemají," soudí Jírovec.

Méně než dva tisíce slov

Čechokanaďan si začne pokládat řečnické otázky. Opravdu to všechno potřebujeme? Zase k dalšímu zabíjení? K vývozu dávno zparchantělé demokracie a získávání srdcí a myslí těch, kteří naše exportní úsilí přežijí? "Poloprďoši si takové otázky nekladou. Jsou ve své pitomosti přesvědčeni, že vědí všechno. Mají informace na úrovni dřívějších politruků a pilně je opakují. Mají, stejně jako poručík Dub, možnost svým Kunertům nafackovat, ale nikdy se nad tuto úroveň nepozvednou. Čeští politici by mohli vstoupit do historie jednoduchým výrokem. Stačí do USA a NATO vzkázat pět slov: 'V tomhle s vámi nejedeme!' Pro zem, kde se kdysi psaly dvoutisícislovní výzvy, to je velmi skromná záležitost," sám si odpovídá.

Příklon k Havlovým konceptům

"Nemáme dost peněz na zdravotnictví, školství, vědu ani na sociální programy. O podpoře uprchlíků ani nemluvě. Hlavně ale nemáme zapotřebí účastnit se vyvolávání válek a konfliktů. Daleko víc než o peníze jde o nápravu nemravnosti, s níž čeští poloprďoši přisluhují mocným tohoto světa," dodává a pokračuje: "Česká společnost se prý odklání od Václava Havla. Tak se k němu praktickými činy zase přikloňme! Například můžeme rozšířit koncept lidských práv z Tibetu na Střední východ a Afriku, tedy na uprchlíky před válkami a násilím. Případně i na české Romy, bezdomovce a nezaměstnané."

"Náš 'myslitel', byť později přerozený na papaláše, navíc kdysi propagoval myšlenku rozpuštění vojenských bloků a nepodílení se na zbrojení. Psal i o moci bezmocných, tedy o mechanismu, který teoreticky dává moc i malému Česku. Máme tedy na čem stavět," podotýká pro ParlamentníListy.cz přírodověděc Jiří Jírovec s tím, jaká je potíž, že se od Dubů a Bieglerů nedá očekávat, že by kariéru, jakkoli bezvýznamnou, byli ochotni vyměnit za špetku mravnosti a zdravého rozumu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

10:23 Duhová pošta, duhový balík. Vulgární výlevy na sítích, stěžoval si generální ředitel Veselovskému. Ale neuhne

Generální ředitel České pošty Roman Knap dal jasně najevo, že plně stojí za kampaní, kterou státní p…