Celé vedení musí pryč, jinak nepřežijeme, burcuje mladý europoslanec, kandidát na předsedu ODS

07.01.2014 16:42

Občanská demokratická strana po debaklu v parlamentních volbách zapadla do hluboké bažiny. Na volebním kongresu v Olomouci bude dumat, jak se z ní vyprostit. Je to symbolické, protože v Olomouci strana vznikla a město samotné bylo postaveno v místech bývalého močálu. „Je třeba zvolit nové vedení, ve kterém by neměl být nikdo ze starého vedení,“ zdůraznil ParlamentnímListům.cz odstupující liberecký krajský předseda ODS Přemysl Sobotka.

Celé vedení musí pryč, jinak nepřežijeme, burcuje mladý europoslanec, kandidát na předsedu ODS
Foto: ods.cz
Popisek: Europoslanec Edvard Kožušník
reklama

Zkušený politik však stále zůstává místopředsedou Senátu, což je v současnosti nejvyšší politický post v držení ODS... Totožný názor sdílí i europoslanec Edvard Kožušník. „Jestli má strana přežít, nesmí být v novém vedení nikdo z toho starého.“

Právě on by se mohl stát novou tváří ve vedení občanských demokratů. Jeho domovská liberecká krajská organizace na svém pondělním sněmu výraznou převahou hlasů zvolila europoslance jako svého kandidáta na předsedu ODS, kde se s největší pravděpodobností postaví Petru Fialovi. Strana se podle něj musí více otevřít. „V posledních letech začala působit jako sekta nekomunikující s okolím. Což se musí změnit,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz europoslanec.

Anketa

Kdo by měl být předseda ODS?

hlasovalo: 1695 lidí
Kožušník si uvědomuje pro ODS výraznou roli jindy podceňovaných evropských voleb v květnu tohoto roku. „Pro ODS to budou volby absolutně prioritní. Musí je proto zaštítit svou osobou předseda ODS, ať už se jmenuje Fiala nebo Kožušník. Díky těm volbám budeme vědět, jak si strana stojí. Zda má patnáct procent, deset nebo pět. To bude signálem pro starosty, místostarosty a zastupitele, jestli budou vůbec ochotní jít do voleb pod značkou ODS,“ řekl pro ParlamentníListy.cz Edvard Kožušník.

Jsem v ODS 10 let. Kolegové mě znají

Modrý europoslanec získal v Liberci silný madát. Vyhrál i za účasti protikandidáta Petra Fialy 46:18. „Překvapilo mě to, myslím, že i Petra Fialu,“ sdělil Parlamentním listům.cz k podpoře spolustraníků. „Je to asi tím, že v ODS působím deset let. S většinou lidí se znám osobně, vím o jejich příbězích a politické situaci a oni znají můj,“ objasnil.

Jako sedláci u Chlumce dopadla ODS v posledních parlamentních volbách. Jak se má z krize vyprostit? Musí se podle Kožušníka otevřít. „V posledních letech začala působit jako sekta nekomunikující s okolím. Musí se začít bavit s celou společností, jak s experty z akademického prostředí, tak s odborníky z byznysu, i s lidmi z neziskového sektoru. To se hlavně pod vedením minulým úplně zastavilo. Strana se uzavřela do sebe. Prvním krokem ke zlepšení je tedy otevření strany směrem k odborným a zájmovým skupinám. Oslovit i lidi, kteří nejsou třeba členy ODS, ale pálí je nějaký konkrétní problém,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz.

Nikdo ze současného vedení ODS nesmí být v tom budoucím

Na volebním kongresu v Olomouci si ODS zvolí své vedení. Matador strany, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, si myslí, že do vedení mají přijít noví lidé s novými myšlenkami. S tímto názorem se plně ztotožňuje i Kožušník. „Otevřeně říkám, že nikdo ze současného vedení nesmí být v tom budoucím. Pokud chce strana přežít,“ zdůraznil ParlamentnímListům.cz.

První volby, které případné nové vedení ODS čekají, jsou volby evropské v květnu. Už tam se ukáže, jak si strana stojí u voličů, zda zareagovali na případné změny.

Edvard Kožušník

  • ODS
  • Svět není ani černý ani bílý
  • mimo zastupitelskou funkci

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jandovo tablo dezinformátorů a průšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

10:46 Jandovo tablo dezinformátorů a průšvih Newsroomu ČT. Porušení zákona, rozhodla „velká rada“

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyčinila pořadu Newsroom ČT24. Kvůli zpěvákovi Janku Ledeck…