Celý Tchaj-wan nadšen z Vystrčila? Je to jinak. Fakta, o kterých se nemluví

02.09.2020 12:31 | Zprávy
autor: jav

Ačkoliv by to tak z některých mediálních výstupů mohlo vypadat, zdaleka ne všichni na Tchaj-wanu sdílí nadšení z návštevy z České republiky. V rozdílných pohledech se promítají složité moderní dějiny tohoto ostrova i nuance jeho současné politiky.

Celý Tchaj-wan nadšen z Vystrčila? Je to jinak. Fakta, o kterých se nemluví
Foto: reprofoto: YouTube
Popisek: Miloš Vystrčil ve vysílání zahraniční televize

„Ani pro Tchajwance to není vůbec jednoduché. Je to demokratická země a musíme vnímat, že tak, jako je tady pravice, která je u moci a naši cestu podporuje, je tu opozice, často sympatizující s Čínou, která má jiný názor. A ta opozice vládu sežere, když uděláme jedinou chybu,“ citovaly Hospodářské noviny vedoucího delegace, šéfa Česko-tchajwanské obchodní komory Pavla Diviše. Ten vysvětloval členům delegace, že ne všichni na Tchaj-wanu vnímají jejich cestu pozitivně.

Zároveň redaktor Ondřej Leinert popisoval, jaké nadšení vyvolala Vystrčilova návštěva v táboře pravicové vlády. Přijmout jej má prezidentka Cchaj Jing-wen i premiér Su Tseng-chang. Oba shodou okolností obhájili své mandáty ve volbách letos v lednu.

VÍCE ZDE

A tyto volby proběhly po mimořádně dramatické předvolební kampani, ve které přišly na přetřes nepříliš populární reformy, které jejich Demokratická progresivní strana (orientovaná především na liberální agendu lidských práv) prováděla v minulých letech. Propadu popularity čelila zejména prezidentka zdůrazňováním nebezpečí z Číny a upozorňováním na osud Hongkongu. V kampani často používala varující heslo „Hongkong dnes, Tchaj-wan zítra“ a volby pojímala jako referendum o zachování autonomie Tchaj-wanu.

Vládní strana dokázala obhájit vítězství, což ale neznamená, že by opozice zmizela.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…