Celý den vozí k soudu osoby ze čtvrtečního zatýkání. Jedna už skončila ve vazbě

09.03.2019 19:01

Přinejmenším jednoho člověka už Městský soud v Brně poslal do vazby v souvislosti se zakázkami Brna-středu. Jde o muže s iniciálami P. K. Výsledek neveřejného vazebního zasedání sdělil novinářům jeho advokát Pavel Hála. Soud už rozhodl také o třech dalších obviněných, jejich advokáti sice výsledek nesdělili, z budovy ale odcházeli sami. Před 18:00 začalo poslední, páté vazební zasedání.

Celý den vozí k soudu osoby ze čtvrtečního zatýkání. Jedna už skončila ve vazbě
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Všech pět lidí, jimiž se dnes v policejní budově v Příční ulici zabývá soudce městského soudu, policie vyšetřuje v souvislosti se zakázkami centrální brněnské městské části. Celkem policie obvinila devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Čtyři bude stíhat na svobodě.

Návrh na vazbu se týkal pěti lidí, jména nikdo oficiálně nepotvrdil. Podle médií je mezi zadrženými radní Brna-středu Jiří Švachula (ANO), který měl na starosti investice. „Podle mého názoru je dána obava, že uprchnou nebo se budou vyhýbat trestnímu stíhání nebo že budou mařit vyšetřování tím, že budou ovlivňovat svědky. Třetím důvodem je, že by mohli pokračovat v té činnosti, která je jim kladena za vinu,“ řekl státní zástupce Radek Mezlík.

Návrh na vazbu se podle dnešních Lidových novin dále týká ještě tří podnikatelů, například Pavla Ovčarčina, a také vedoucího investičního odboru Brna-středu Petra Liškutina. Jména ale oficiálně zatím nikdo nepotvrdil.

O vazbě od 12:00 rozhoduje soudce Městského soudu v Brně za účasti dozorového státního zástupce v policejní budově v Příční ulici. Soudce Libor Hanuš novinářům před začátkem řekl, že rozhodování potrvá do večera. Kolem 15:30 už soud patrně neveřejně rozhodl o třech obviněných, advokáti procházející recepcí policejní stanice ale nebyli ochotní nic říct. Nejsme zproštěni mlčenlivosti, opakovali právníci, odcházeli však z budovy sami.

V pořadí čtvrtý advokát Pavel Hála při příchodu novinářům řekl, že zastupuje klienta s iniciálami P. K., což odpovídá podnikateli Petru Kaláškovi zmiňovanému taktéž dnešními Lidovými novinami. „Jsou zde všechny podmínky pro zproštění. Je tam svědek, který je naprosto nedůvěryhodný,“ řekl před jednáním Hála. Zdůraznil, že spis je velmi rozsáhlý.

Policisté ve čtvrtek a v pátek zasahovali na různých místech v Česku. V noci na pátek policie obvinila devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Návrh na vazbu se týká pěti z nich. Vazbu žalobci nepožadovali například u jednoho z mužů, který usiluje o status spolupracujícího obviněného.

Druhá větev případu podle dostupných informací souvisí s děním kolem mýtného tendru včetně schůzek mezi zástupci firmy Kapsch, místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem a předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Pojítkem obou větví by mohl být právě Švachula, který není jen řadovým komunálním politikem, ale také sponzorem ANO a členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo.

Faltýnek v pátek připustil, že jednal se zástupci společnosti Kapsch a scházel se i se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit co dál s mýtem. Dnešní Právo uvedlo, že proti Faltýnkovi svědčí policejní odposlechy. Deník napsal, že policie má nahrávky z jeho schůzek s šéfem Kapsche Karlem Feixem i s Rafajem. „Faltýnek řekl předsedovi ÚOHS Rafajovi mj., že je potřeba udělat to, co chce společnost Kapsch,“ shrnují detektivové podle Práva obsah jejich rozhovoru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

14:20 Copak je to za radary? Havlíček, nástup! Metnar musel vysvětlovat, ale už je tu vtipné FOTO

Po odvolaném ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi (ANO) čelí velkému tlaku další ministr za hnutí A…