Čemu prý zabránil převrat v Okamurově hnutí? Noviny píší o mocném Hrdličkovi. Poslanec sdělil na mikrofon, že...

22.01.2015 10:12

Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury se v poslední době příliš nedaří. Strana neuspěla v evropských ani komunálních volbách a musí řešit, co se svou budoucností. Lidové noviny nyní přinášejí informace, že se část hnutí pokusila uzavřít spojenectví s ,,prezidentskou" stranou SPO.

Čemu prý zabránil převrat v Okamurově hnutí? Noviny píší o mocném Hrdličkovi. Poslanec sdělil na mikrofon, že...
Foto: red
Popisek: Tisková konference Davida Kádnera a Olgy Havlové
reklama

Když byl v noci z pondělka na úterý sesazen z čela klubu Úsvitu Radim Fiala, objevily se okamžitě informace, že jednou z věcí, které mu kolegové vyčítali, bylo jeho vyjednávání „na vlastní pěst“ se Stranou práv občanů.

Informaci o těchto důvodech hlasujících poslanců potvrdil i člen klubu Milan Šarapatka. „Přesně tyto skutečnosti kladli poslanci Fialovi za vinu,“ řekl Lidovým novinám. Ten rovněž dodal, že v kritice Fialy se objevily zmínky o podnikatelích, kteří měli být v pozadí schůzek.

Lidové noviny doplňují jeho názory údajných „pozorovatelů“, že architektem nového spojenectví měl být Tomáš Hrdlička, mocný muž především pražské politiky. Právě ten měl dle tvrzení listu Fialu propojit s vlivnou skupinou kolem Hradu, která prý stojí i za SPO.

Sám Fiala nepopírá, že by se „zemanovci“ jednal, ale nechápe, proč se nad tím někdo pozastavuje. „To je práce předsedy poslaneckého klubu, kdy musíte jednat s ostatními stranami,“ říká. „Popírám, že bych jednal o nějakém slučování – pouze o spolupráci,“ dodal někdejší poslanec ODS.

Předseda SPO Jan Veleba je však spíše skeptický. „Pokud tu spolupráci někdo nastolí, myslím, že to půjde velmi ztuha,“ řekl novinám s tím, že například s Okamurovou radikální rétorikou proti islamistům by on sám měl nejspíš problém.

Fiala neuvedl, s kým ze SPO o spolupráci jednal, popřel však, že by to byl předseda Veleba. Podle Lidových novin však přesto tendence na spojení se SPO ztrácejí na síle, protože Fialu poslanci Úsvitu sesadili.

A zájem na spolupráci prý příliš nemá ani předseda Okamura. Na dotaz Lidových novin ohledně chystaných vazeb na zemanovce prý reagoval vyloženě podrážděně: „Co je to zase od vás za nesmysly? Smyšlené a vámi vytvořené téma na něčí objednávku s cílem poškodit mě a Úsvit?“ Ptal se rozčíleně.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drobáky jim nedala, ale vytáhla kilo. Xaver s Pohlreichem a historka o známé herečce

14:50 Drobáky jim nedala, ale vytáhla kilo. Xaver s Pohlreichem a historka o známé herečce

Xaver si znovu pozval vyhlášeného restauratéra Zdeňka Pohlreicha, aby dokončil diskusi o spropitném.…