Cenzura a Kundra. Keller o plánu EU s účastí Jourové

15.06.2020 9:10

Evropská komise se chce zasadit o to, aby se na internetu šířilo více pravdy a méně dezinformací. Popsala, jak toho může být dosaženo. A sociolog Jan Keller k tomu řekl své. Zmínil kauzu ricin.

Cenzura a Kundra. Keller o plánu EU s účastí Jourové
Foto: Daniela Černá
Popisek: Sociolog, publicista Jan Keller

Sociolog a bývalý europoslanec za ČSSD Jan Keller si v komentáři pro deník Právo všímá toho, jak Evropská komise prosazuje šíření pravdy na internetu. Postarat se o to má česká eurokomisařka Věra Jourová.

„Na jedné straně je tomu tak, že některá média šíří výmysly a lži. Sami jsme to ostatně nedávno zažili v případě údajného ricinového vraha, i když eurokomisařka se z nějakého důvodu k tomuto případu nevyjádřila,“ podotkl Keller.

A jedním dechem dodal, že u celé řady informací nelze s absolutní jistotou říci, že jde o pravdu či lež. Často jde o vyjádření názoru a u něj se pravdivost ověřuje těžko.

EU prý chce v hledání pravdy spolupracovat s NATO, ale Keller nechápe proč. „A z jakého důvodu považovat za arbitra pravdy organizaci typu NATO? Protože mají velkou palebnou sílu?“ zeptal se.

Jourová svou snahu vysvětluje  z jiného úhlu pohledu.

Podle plánu EK by provozovatelé sociálních sítí měli EU měsíc co měsíc informovat o tom, co dělají proti šíření dezinformací. Měli by prý spolupracovat s ověřovači faktů a používat oficiální zdroje informací. „Hned na začátku říkám: Nezavádíme cenzuru. My jenom chceme, aby byl dán větší prostor pro informace, které jsou ověřené a ověřované, které jsou spolehlivé. Které nemají za cíl dostat společnost do daleko horší situace,“ zdůraznila v rozhovoru pro Britské listy.

Na internetu je dle ní potřeba vidět boj i proti zločinu, jakožto nenávist, extremismus či terorismus. V tom se mají setkávat názory představitelů všech zemí EU, u dezinformací však shoda dříve nepanovala.

Hovořila o systému rychlého zásahu. Ten bude mít buňky v každé členské zemi, a když ty nahlásí koordinovaný útok, tak dojde k aktivaci „někoho, kdo proti tomu bude bojovat s fakty a čísly“. V některých případech má být aktivována i pozornost bezpečnostních složek.

„V ruských dokumentech se dozvídáme, že Evropská unie je ‚dočasná struktura‘,“ upozornila.

 „Bavíme se o tom, kdo je arbitr pravdy. Pro mě to nemá být nikdo, ale měli bychom mít velkou ostražitost, když něco říkáme, co se zaznamenává na internet,“ navázala Jourová. Upozorňuje, že je ale potřeba nějakého korektivu a ověřování faktů prý bude „zvednutý prst“. „Pozor, nemůžu si dovolit všechno bez ověřování a nemůžu plácat. Já tomu říkám lež,“ odmítla.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

17:56 Fiala by ho měl poslat do... Síkela pod palbou. „Neotvírejte složenky,“ padlo raději doporučení

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela nejdříve v neděli, tedy den po volbách, v pořadu Otázky Václ…