Černá díra na peníze: Co byly dřív stavební zakázky, jsou teď IT

04.11.2012 20:49

Podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se za poslední tři roky zadaly neprůhledné veřejné zakázky za celkem 21 miliard korun. Největší podíl takových zakázek je u IT systémů, a to 77 procent.

Černá díra na peníze: Co byly dřív stavební zakázky, jsou teď IT
Foto: Martin Kovář
Popisek: Počítač, internet, klávesnice. Ilustrační foto.

 "Tím, že neexistuje soutěž, je velmi obtížné nastavit správnou cenu a zajistit, aby zakázka byla skutečně dodána za nejlepších podmínek pro státní nebo veřejný sektor," uvedl pro ČT viceprezident NKÚ Miroslava Kala.

"U nás se to nadužívá. Někteří zadavatelé to zneužívají, aby nemuseli dělat otevřená řízení," dodává i šéf Transparency International David Ondráčka.

Přitom je jednací řízení bez uveřejnění oficiálně nástroj pro krajní situace. Zadavatel zde má zcela výjimečně vyzývat jednoho či více zájemců bez otevřené soutěže. Jenže mezi rokem 2009 a dubnem 2012 byla zatím tato praxe zaznamenána u 40 procent zakázek.

Nejhorší je to u IT zakázek, kde je dokonce 77 procent zadáváno tímto způsobem. „To, čím byly dříve stavební zakázky a stavby silnic, tedy černou dírou na veřejné peníze, tím jsou teď IT systémy. O to hůř, že IT systémům téměř nikdo nerozumí a spousta věcí se za to schová," kritizuje tyto praktiky i vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake.

Nejhůře je na tom ministerstvo obrany, kde je 83 procent IT zakázek bez otevřené soutěže. Resort se však hájí stejně jako ostatní – ministerstvo ke většině svých IT systémů a databází nevlastní licence, a tak jejich vylepšení musí zadávat stále stejné firmě.

"Do budoucna, pokud kupujeme něco, co se týká informačních systémů, chceme, aby ministerstvo obrany bylo i majitelem licencí. To znamená, aby se odbourala ta závislost na jediném dodavateli," slibuje mluvčí Jan Pejšek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nezávislost ČT? Nic takového prostě neexistuje. Zdrcující rozbor bývalého radního Štěpánka

11:12 Nezávislost ČT? Nic takového prostě neexistuje. Zdrcující rozbor bývalého radního Štěpánka

Někdejší člen ODS a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Petr Štěpánek na svém facebooku …