Češi a Němci jsou nejen sousedé, ale i partneři, zdůrazňuje Zaorálek

21.01.2017 15:10

Česko-německá deklarace před 20 lety pootočila vzájemné vztahy obou zemí směrem do budoucna a umožnila jim spolupracovat, řekl ČTK ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle šéfa české diplomacie význam deklarace, v níž se vlády obou států zavázaly, že se nebudou vracet k minulým křivdám, trvá i dnes. Češi a Němci díky ní jsou nejen sousedy, ale i významnými partnery.

Češi a Němci jsou nejen sousedé, ale i partneři, zdůrazňuje Zaorálek
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na předvolebním setkání v Přerově

„Význam deklarace je vskutku přelomový – jejím prostřednictvím se politické reprezentace obou zemí zavázaly nezatěžovat vzájemné vztahy sporným výkladem společné minulosti,“ komentoval Zaorálek dokument, který 21. ledna 1997 v Praze podepsali tehdejší český premiér Václav Klaus a německý kancléř Helmut Kohl. Vládami stvrzené smíření umožnilo podle Zaorálka rozvinout rovnocenné partnerství nejen na bilaterální úrovni, ale také v Evropské unii nebo v NATO.

Obtížně vyjednaný text, v němž se zvažovalo každé slovo, vznikal přibližně osmnáct měsíců. Na české politické scéně se vedly ostré debaty o pasáži, v níž Praha vyjadřuje lítost nad nuceným vysídlením sudetských Němců z Československa po druhé světové válce. Ani v Německu nebyl dokument přijímán jednohlasně. Berlín v něm totiž uznává odpovědnost za svou roli v historickém vývoji, který vedl k Mnichovské dohodě z roku 1938, k útěku a vyhánění lidí z československého pohraničí a k rozbití a obsazení Československé republiky.

Podle Zaorálka deklarace pomohla posílit vzájemnou důvěru a tím i schopnost hlubší reflexe vlastních dějin na obou stranách. Fakt, že Češi a Němci dokázali vyřešit historické spory a najít společné porozumění v takto citlivých otázkách, může posloužit jako pozitivní příklad i dnes, dodal ministr.

Společně s podpisem deklarace byl založen také Česko-německý fond budoucnosti a Česko-německé diskusní fórum. Obě instituce považuje Zaorálek za významné, posilují totiž partnerství obou zemí dodnes. „Až 10.000 projektů, které Fond od svého zřízení v roce 1997 podpořil, svědčí o tom, že Češi a Němci jsou jako partneři schopni identifikovat mnoho společných zájmů,“ zdůraznil ministr.

Dnešní vztahy Česka a Německa lze podle Zaorálka označit za pilíř stability a prosperity v regionu střední Evropy i v Eropské unii, a to právě díky tomu, že deklarace umožnila jejich rozvoj.

Akce připomínající výročí podpisu deklarace se konají v Česku i v Německu. Ministr Zaorálek odjíždí do Berlína 25. ledna. Setká se svým německým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem, s nímž si vzájemně vymění dopisy, kterými stvrdí zájem vlád obou zemí na prodloužení činnosti Česko-německého fondu budoucnosti o dalších deset let. Oslavy v Praze se uskuteční 30. ledna.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…