Češi a Němci jsou si blíž, než kdy dřív, sdělil německý prezident Steinmeier Zemanovi

21. 9. 2018 14:04

Česko a Německo nesou podle spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera společně zodpovědnost za překonání evropské krize a za to, aby Evropa nebyla znovu rozdělena na Východ a Západ. Steinmeier to dnes řekl na úvod schůzky s českým prezidentem Milošem Zemanem. Ten se odpoledne setká i s kancléřkou Angelou Merkelovou, připomíná ČTK.

Češi a Němci jsou si blíž, než kdy dřív, sdělil německý prezident Steinmeier Zemanovi
Foto: Radim Panenka
Popisek: Oficiální návštěva prezidenta Miloše Zemana v Německu
reklama

Německý prezident připomněl sté výročí založení Československa, osobnost prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka i události pražského jara před padesáti lety. Poznamenal také, že přátelství obou zemí rozhodně není samozřejmostí.

„Česká republika a Německo jsou si dnes jako sousedé a členové Evropské unie blíže než kdy dříve a skutečně je váže přátelství," uvedl Steinmeier podle svého úřadu. „Jako přátelé neseme společně zodpovědnost za překonání dlouhodobé evropské krize, za nalezení společných odpovědí na nezodpovězené otázky a především za to, aby Evropa zůstala ušetřena dalšího rozdělení na Východ a Západ".

Společnému jednání mezi čtyřma očima a následnému obědu za účasti manželek prezidentů a delegací obou zemí předcházelo před polednem slavnostní přijetí českého prezidenta před zámkem Bellevue, při němž zazněly hymny obou zemí. Zeman se také zapsal do pamětní knihy.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Prezidenti měli podle podkladů diskutovat také o přeshraniční spolupráci, otázce euroregionů a o ekonomických vztazích a jejich rozšíření. Tématem měla být i vnitřní politika obou zemí, reforma Evropské unie, evropský rozpočet, volby do Evropského parlamentu, migrace a vztahy s Ruskem.

O podobných otázkách chce odpoledne Zeman hovořit i s Merkelovou, která ho přivítá v 15:45 SELČ v budově berlínského kancléřství. Ani po jedné z vrcholných schůzek není plánována tisková konference. S českými novináři bude Zeman mluvit později odpoledne.

Na závěr své třídenní oficiální návštěvy Německa se dnes český prezident sejde také s bývalým kancléřem Gerhardem Schröderem, kterého ve čtvrtek označil za jednoho ze svých dvou největších německých politických přátel vedle bývalého eurokomisaře pro rozšíření Güntera Verheugena. Zpět do Prahy speciál se Zemanem odstartuje kolem 18:45 SELČ.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…