Češi a Slováci žijící v Londýně už brexit příliš neprožívají

31.01.2020 15:51 | Zprávy

Šok a paniku po referendu z června 2016 vystřídala únava a hlavně čekání na to, jak se brexit promítne do běžného života. Takto by se daly shrnout pocity londýnských usedlíků s českými a slovenskými kořeny, kteří v posledním týdnu britského členství v Evropské unii hovořili s ČTK. Problémy v mezilidských vztazích jim prý brexit nepřinesl, podobně jako Britové však vnímají nejistotu spojenou s jeho další fází.

Češi a Slováci žijící v Londýně už brexit příliš neprožívají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

„Už nemá cenu do toho vnášet emoce, je to uzavřená kapitola. Z mého pohledu Anglie zbytečně ztratila energii,“ popsal své aktuální rozpoložení malíř Hynek Martinec, jenž v Británii žije od roku 2007. „Tak jsme prohráli no, co se dá dělat,“ povzdechla si Lada Hembladeová, která se do Londýna ze severní Moravy přestěhovala ještě před rozdělením Československa.

Od samého začátku k brexitovému procesu přistupoval bez silnějších emocí František Nepil. V Británii žije déle, než kolik trvalo její členství v EU, o které hovoří velmi kriticky. Brexit chápe jako „revoltu lidí, kteří na tu situaci dopláceli,“ ale poměry v zemi to podle něj příliš neovlivní.

Pro ostatní ale bylo referendum o odchodu z EU silnou ranou. „Pro hlavní město byl ten výsledek obrovský šok,“ hodnotí Slovák Štefan Krasňanský. Do Londýna přijel poprvé v roce 2000 a coby hudební promotér zde organizuje koncerty kapel ze střední a východní Evropy. Zvraty z posledních dvou let přirovnal k jízdě na horské dráze, polemiky kolem brexitu ale podle něj nakonec domácí i přistěhovalce vyčerpal.

Nyní Krasňanský doufá, že zodpovědní hráči brexit „nastaví tak, aby zbytečně neházel klacky pod nohy“. Práci už mu ale britský odchod z EU komplikuje nyní. Mimo jiné v tom, že se údajně zmenšuje „cílová skupina“ jeho podnikání, tedy britská komunita Čechů nebo Slováků. On sám ale na Británii rozhodně nezanevřel a v Londýně nadále cítí soudržnost mezi místními a přistěhovalci.

Vývoj si nebere osobně ani 48letá Hembladeová, ačkoli její současný životní partner, rodilý Londýňan, hlasoval pro brexit, „protože je tady strašně moc cizinců“. Matka dvou dětí se obává složitějšího cestování do vlasti, zároveň podle ní nikdo neví, co přijde. Bezprostředně po referendu vypukla jistá panika, teď už ale debaty o politice lidi v jejím okolí jen otravují, říká.

Prakticky vůbec se svými vrstevníky brexit neprobírá její 17letá dcera Anička, která má britské občanství. O EU nebo o evropských dějinách se prý ve škole neučili. Řekla, že v souvislosti s brexitem si z ní občas spolužáci utahují, ale „oni zapomínají, že jsem z Anglie“.

O něco silněji vnímá napětí mezi Angličany a imigranty malíř Martinec. Své pocity dokonce v roce 2016 vtělil do obrazu nazvaného „Brexit“, který bude na podzim součástí výstavy děl reagujících na politické dění. Na plátně je vrchní část lidské stehenní kosti a na ní pověšený třpytící se šperk. „Ta kost je pro mě Anglie... ale ten třpyt, to jsou právě ti imigranti,“ vysvětlil.

Podle Nepila zmiňované napětí s odchodem Británie z EU zeslábne. Muže, který v zemi žije od roku 1969 a dlouho pracoval ve finančním sektoru, zároveň v souvislosti s brexitem překvapilo, jak „v podstatě naivně byl tento problém prezentován britské populaci“. Platilo to podle něj na obou stranách debaty. „Lidé, kteří volili v referendu, neměli v podstatě představu, co brexit znamená,“ řekl Nepil.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že by se hnuly ledy? Bývalý Obamův muž uznal, že vláda USA končí. Starý pořádek také

9:52 Že by se hnuly ledy? Bývalý Obamův muž uznal, že vláda USA končí. Starý pořádek také

Prakticky v každém projevu Vladimira Putina i Si Ťin-pchinga se objevuje přání vytvořit tzv. multipo…