Češi budou moct mít dvojí státní občanství. Emigranti to uvítají

19. 2. 2012 6:34

Ministerstvo vnitra chystá novinku, podle které by Češi mohli mít dvojí státní občanství. Tak je tomu doposud, jen pokud žijí v manželství v cizincem. Nový zákon by měl vše usnadnit hlavně emigrantům.

Češi budou moct mít dvojí státní občanství. Emigranti to uvítají
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vlajky před Evropským parlamentem v Bruselu

"Bude plně umožněna možnost dvojího státního občanství českým občanům, kteří dobrovolně nabudou cizí státní občanství," potvrdila informaci pro iDnes.cz Petra Schneiderová z tiskového oddělení vnitra.

Podle nynějšího zákona může mít Čech dvojí občanství jen tehdy, když je oddán s cizincem či cizinkou. Pokud to tak není, získáním cizího občanství přichází o české.

Podle Pavla Čižinského z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva usnadní nový zákon život hlavně emigrantům. "Především Čechům, kteří žijí v zahraničí, to úžasně usnadní situaci," chválí právník.

Nově nebudou muset mít emigranti ani trvalý pobyt v ČR

Nejen že se emigranti nebudou muset vzdát svého dosavadního občanství, ale nebudou muset ani mít pobyt v Česku. "Nová právní úprava také nebude omezovat možnost zjednodušeného nabytí občanství pouze na osoby, které pozbyly české nebo československé občanství od 25. 2. 1948 do 28. 3. 1990,“ přiblížila Schneiderová.

Dále se pravděpodobně změní i podmínky pro získání českého občanství u lidí z Evropské unie a Švýcarska, Norska, Islandu a Lichtenštejnska. "Předpokládá se, že u nich dojde ke zkrácení požadované doby povoleného trvalého pobytu k udělení občanství ČR na dobu 3 let. Pro občany ostatních států bude lhůta činit i nadále pět let," dodala Schneiderová.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tak pozor: Řvaní a hvízdání na Babiše není konec, věc pokračuje. Každý, kdo šel k volbám, musí vidět. Jen u nás

20:02 Tak pozor: Řvaní a hvízdání na Babiše není konec, věc pokračuje. Každý, kdo šel k volbám, musí vidět. Jen u nás

ANKETA Pietní akt k uctění obětí srpna 1968 při invazi armád Varšavské smlouvy do Československa nar…