Češi, nejste dost vděční za to štěstí po roce 1989. Fendrych udeřil. A spráskal Zemana s Babišem

16.11.2019 11:02

Lidé nejsou dost vděční a starší generace si přestala uvědomovat, jaké štěstí zažila v roce 1989. Mladí lidé si s větším odstupem uvědomují, že bez toho by neměli fantastickou svobodu a možnosti. To říká v rozhovoru pro DVTV novinář a komentátor serveru Aktuálně.cz Martin Fendrych, jenž se během rozhovoru k výročí třiceti let od sametové revoluce tvrdě pustil do našich současných čelných představitelů. Tvrdou ránu od něj schytal jak premiér Andrej Babiš, tak prezident Miloš Zeman. Současná hlava státu dle komentátora pracuje proti sounáležitosti, rozbíjí společnost a obrací nás v opačném směru, než chtěli účastníci demonstrací v roce 89, tedy od západu na východ. „Já jsem strašně rád, že Miloš Zeman neslaví,“ raduje se Fendrych.

Češi, nejste dost vděční za to štěstí po roce 1989. Fendrych udeřil. A spráskal Zemana s Babišem
Foto: Repro DVTV
Popisek: Martin Fendrych
reklama

Anketa

Má Tomio Okamura vaši důvěru?

86%
14%
hlasovalo: 31430 lidí
Fendrych v rozhovoru doufá, že mladí lidé 17. listopad vnímají jako určitý motor a chtějí podržet změnu, aby nadále pokračovala. Doufá proto, že si jej přivlastnili „sluníčkáři“ a „milionáři“, sympatizanti akcí spolku Milion chvilek. Právě tato mladší generace dle něho oslavuje listopadové události mnohem víc než ti, kteří se jich sami aktivně zúčastnili. Mladí lidé si nabyté svobody prý více váží právě kvůli tomu, že mají obavy, aby o ni nepřišli.

Svoboda je pro mnoho lidí složitější, protože dříve měli návyk na to, že stát v mnoha ohledech rozhodoval za ně. „Návyk péče o svobodu ještě nepřišel,“ pravil Fendrych.

Hovořil též o tom, jak za jeho působení v politice „zlikvidovali StB“, a neodpustil si komentář k premiérovi Andreji Babišovi, o němž StB vedla složku pod názvem Bureš. „Jsem rád, že jsme tu Státní bezpečnost zlikvidovali. Nejsem rád, že se dneska vrací v podobě svých agentů, třeba na premiérské místo, ale holt takhle si lidé volí,“ řekl.

Celý rozhovor můžete zhlédnout zde:

A od Fendrycha to schytal následně i prezident. „Já jsem strašně rád, že Miloš Zeman neslaví,“ ulevil si. Kdyby na Národní třídě Zemana potkal, tak by se prý naštval, jelikož prý „Zeman pracuje proti sounáležitosti, rozbíjí společnost a obrací nás v opačném směru, než chtěli tehdejší účastníci demonstrací, tedy od západu na východ“.

Prezident Zeman již několikrát zmínil, že hodlá v neděli 17. listopadu zůstat doma a při zapálené svíčce vzpomínat na svou účast na událostech před třiceti lety. „Zavzpomínám si doma, zapálím svíčku, a protože to byla snad nejkrásnější a nejzajímavější a také tak trošku nejdramatičtější fáze mého života, tak budu rád, že prošla dobře, že teď každý, kdo chce demonstrovat, si může vyjít na Letnou a nic se mu nestane,“ řekl v září prezident v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Včera po svém příletu do hlavního města Slovenska Zeman vysvětloval, proč se nehodlá vzpomínkových akcí účastnit. „Já jsem nebyl na výročí Mnichova, nebyl jsem ani na výročí okupace 15. března a nebyl jsem ani na výročí sovětské okupace,“ shrnul Zeman a ohradil se vůči svým kritikům, kteří si myslí, že by se měl vzpomínkových akcí zúčastnit aktivně. Na podobné akce prý nechodí i proto, že se jich účastní lidé, kteří přitom vůbec nebyli přítomni původním vzpomínaným událostem. „Neříkám, že to je alibismus, i když to k němu nemá daleko,“ podotkl.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Každý má dle hlavy státu právo, pokud byl aktivním účastníkem akcí spojených s pádem minulého režimu, aby zavzpomínal stejně, jak to učiní on. Úplně bez podpory akcí spojených se sametovou revolucí však nezůstane, spolu se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou totiž dnes položí věnce k pamětní desce připomínající nepovolený studentský průvod z 16. listopadu 1989 v Bratislavě.

Moderátorka Daniela Drtinová se Fendrycha dotazovala, proč by měl Zeman na Albertov chtít chodit, když jej tam v roce 2015 vypískali společně s tehdejším šéfem Bloku proti islámu Martinem Konvičkou. „Tak on by teď asi šel s Okamurou, že jo, a s Filipem zavzpomínat… no,“ glosoval.

Mladí lidé prý dobře vidí, co komunisté dokázali, že to „byly stejný svinstva“ jako u nacistů. Pro Fendrycha je prý zcela fascinující spojení KSČM a SPD a jejich podobné názory v mnoha oblastech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…