Češi omezují spotřebu másla

21.09.2017 7:24

Máslo je čím dál dražší, lidé tak omezují jeho spotřebu. S touto informací přišla dnes MF Dnes. Zároveň také uvedla, že zemědělci i mlékaři o ceně másla kolem 50 korun tvrdí, že je normální.

Češi omezují spotřebu másla
Foto: David Hora
Popisek: Máslo, ilustrační foto
reklama

Šéf Madety, jež je největší mlékárnou v zemi, Milan Teplý, podle svých slov očekává, že do Vánoc bude kostka másla stát 70 korun. A to přitom již nyní, při cenách za máslo za více než padesát korun, tři pětiny lidí spotřebu omezují.

Za zdražením podle výrobců stojí nejen rostoucí poptávka, ale také nedostatek a zdražování smetany na trhu, píše MF Dnes. Externí poradce Moneta Money Bank Mojmír Severin uvedl, že cena másla roste v celé Evropě. „A to meziměsíčně o sedm procent,“ uvedl. 

Zemědělce pak brání i prezident agrární komory Zdeněk Jandejsek, s tím, že ti zkrátka za rekordní cenu másla rozhodně nemohou. „Výkupní cena mléka momentálně činí pouhých 8,50 Kč za litr. To je stejně jako na konci roku 2014, kdy máslo stálo 35 až 40 Kč,“ podotkl.

Na levnější alternativy však lidé podle průzkumu příliš nepřecházejí. Navíc to nedoporučují ani odborníci. Například specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková uvedla, že pokud někdo šetří, ona doporučuje raději málo, ale kvalitně.  To znamená zůstat u másla a další mazání řešit třeba pomazánkami ze zeleniny, luštěnin, rybiček, vajíček, či po italsku chleba namáčet do kvalitního olivového oleje,“ uvedla. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

17:33 Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Přínos poradní skupiny MeSES při ministerstvu zdravotnictví, vedené…