Češi si poradili. Lyžovačky, nákupy, Babiš nemůže nic. Zábava pro děti a cigára, jen kousek za hranicemi

19.02.2021 4:42

„Tady to nedopadne dobře,” říká PL čtenář a přispěvatel žijící na hranicích s Polskem, které nedávno významně rozvolnilo a čeští lidé tam jezdí nejen nakupovat, ale dokonce i lyžovat. “Mraky českých značek, většina služeb otevřená,” popisuje. Poláci přitom jsou ve vývoji epidemie i očkování podstatně lepší než my.

Češi si poradili. Lyžovačky, nákupy, Babiš nemůže nic. Zábava pro děti a cigára, jen kousek za hranicemi
Foto: čtenář PL
Popisek: Otevřené obchody v Polsku

Zatímco v České republice padají výroky o zpřísnění opatření v podobě ještě tvrdšího lockdownu, situace ve vedlejším Polsku je podstatně volnější. Toho využívají Češi z pohraničí, kterým sousední země nabízí příležitost nejen k levnějším nákupům, ale i svobodnějšímu životu. Lidé tam jezdí i lyžovat. Naší redakci se ozval čtenář z Těšínska, který v polské části města, kam stačí přejet most, pravidelně nakupuje. 

Epidemická situace v České republice se nelepší, i přes trvající uzavření prakticky všech sektorů služeb nevede k očekávaným zlepšením a očkování pro nedostatek vakcíny téměř stojí, v sousedním Polsku to funguje podstatně jinak.

Anketa

Pokud by vláda vyhlásila totální a úplný lockdown na 14 dní, byli byste pro?

66%
34%
hlasovalo: 23149 lidí

Čeští občané žijící v blízkosti polské hranice využívají toho, že mohou přes hranice k Polákům bez problémů přejíždět. Polská strana pouze dle posledních zpráv stanovila 12 hodinové omezení pro návrat a zákaz používaní prostředků hromadné dopravy, což pro nákupy či lyžování jistě bez problému stačí. 

V polských příhraničních městech tak v těchto dnech tamní obyvatelé potkávají značné množství českých poznávacích značek. A vzhledem k tomu, že česko-polská hranice je dlouhá bezmála 800 kilometrů, příležitosti nepochybně využívají minimálně desetitisíce občanů.

Poláci mají poslední dobou podstatně méně oficiálně nakažených než Češi. Zároveň se jim povedlo proti covidu naočkovat kolem dva a půl milionu lidí. Tamní vláda proto na vývoj epidemie reagovala podstatným rozvolněním. ParlamentníListy.cz takřka z první ruky zjistily, že čeští občané proto s oblibou za polskou hranici míří. Se svým čerstvým zážitkem se s PL podělil náš čtenář a občasný přispěvatel. Kvůli své rodinné situaci a zaměstnavatelům ale žádal o zachování anonymity. 

Všude auta s českými značkami

Anketa

Jste pro otevření obchodů?

66%
34%
hlasovalo: 8985 lidí
“Jsme tady zvyklí jezdit do Polska na nákupy historicky, bez ohledu na současnou situaci. V Těšíně stačí přejet most a jste za hranicemi. Jedno město, ale naprosto rozdílná situace. Jako já se chová i naprostá většina lidí, což je zcela logický. Stejná kvalita, nižší ceny. Potraviny, cigarety, alkohol, benzín, nafta, prakticky všechno. Do Polska to mám blíž než do jinýho většího českýho města, tak proč ne? Tady vidíte ty paradoxy. České zvyšování cen a teď i kombinaci s covidem. Ať mi někdo vysvětlí, že to Poláci zvládají a my ne? Problém asi nebude v lidech, ale vládě,” míní náš čtenář.

“Byl jsem v polském Těšíně včera, kdy zrovna strašně sněžilo, přesto jsem viděl mraky českých aut, osobní auta, dodávky, lidi tady takhle fungují normálně, jezdí tam do supermarketů a všude. Poláci nemají problém a naši lidi si cestu najdou. Smutné je, že na všem tratí český stát. Lidé z pohraničí neutrácí svoje peníze tady, utrácí je v jiném státě, tratíme na tom my všichni. A nikdo to neřeší, nikdo nic. Víte, kolik se tam prodá cigaret našim lidem? A tady Schillerová vykládá o dalším navyšování cen. Nejsem si jistý, že to státu pomůže. Lidi si vždycky najdou jinou cestu,” uvažuje.

Nejde však jen o nákupy. “Teď mi jedna známá říkala, že jezdí hodně lidí i lyžovat na polskou stranu Beskyd, taky bez problémů. U nás policajti nahání na sjezdovkách lidi, rozhání děti co sáňkují. Proč se stresovat, u nás stačí hodit lyže do auta, vyrazit do Polska a žijete normální život. Proč to tam jde a tady ne?” nechápe náš čtenář z Těšínska. 

“Poláci mají normálně obchody otevřené, restaurace nevím, když jsem tam teď byl, zrovna v kuse šíleně sněžilo a pršelo, ale těch aut s českými SPZ tam bylo dost. A máme tady krizi, máme tady víc nakažených než v těch třech zavřených okresech? Nemáme. Problém je zkrátka někde jinde. Řeknu vám, že se bojím, jak to tady ti naši šílenci dojebou. Řeknou, že opatření nefungují, ale musí je prodloužit. A jinak nic. Na palici. Do toho si berou tím novým pandemickým zákonem pravomoci jak v totalitě. Tohle nedopadne dobře,” dodává čtenář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…