Češi už si od korupce neodpočinou ani v oblíbených televizních seriálech

1. 5. 2012 11:24

Televizní diváci si už od všudypřítomné korupce neodpočinou ani v oblíbených televizních seriálech. Autoři ji propašovali i do těch ryze oddechových. Vedle krkolomných milostných zápletek se v nich stále častěji objevuje problematika české politiky. A tak se nelze divit, že legendární Přemek Podlaha například láká fanoušky svého oblíbeného receptáře ujišťováním, že v něm nic takového neuvidí.

Češi už si od korupce neodpočinou ani v oblíbených televizních seriálech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Podlaha   dokonce ujišťuje, že jeho pořad nikomu nepokazí chuť k obědu ani náladu, neboť v něm není ani zmínka o různých  zlodějnách. V tom je ovšem jednou z mála výjimek, protože fenomén korupce  se překvapivě stále více vkrádá do  titulů, jejichž cílem je především bavit a získat početné publikum coby cílovou skupinu reklamních útoků.

Místo Pepana lobisté

Kde jsou ty časy, kdy v příznivci nekonečného seriálu Ulice čekali na vylomeniny Pepana. Dnes trnou hrůzou, co parta zkorumpovaných radních a lobistů provede nebohému starostovi Lumírovi, který uspěl ve volbách jako lídr hnutí Neúplatní. Má sice také máslo na hlavě, ale ve srovnání
s šíbry, kteří dokonale ovládají manipulace s veřejnými zakázkami, je úplný Pan Čistý. Je zřejmé, že scénáristé Ulice o české korupci  mnoho vědí,  fiktivní kauzy, které vytvořili, mají nepochybně předobraz ve skutečnosti a dosti autenticky popisují, jak to u nás na různých úřadech chodí, co se děje při jednání obecních rad a komisí, a pod. Protagonisté  závažných prohřešků se zde řídí krédem, že k opravdu velkým penězům se poctivou prací přijít nedá.

Zlotřilý hejtman a prašivák prašivej

Ještě drsnější (a o  to překvapivější) je seriál Ordinace v růžové zahradě, který z prostředí komunální politiky zamířil výše. Symbolem české politické scény je zde postava zlotřilého hejtmana, jenž se již „vypracoval“ k cynickému rozkrádání evropských dotací a v umění ,jak toho dosáhnout školí i nejmladší generaci.  Jím dosazený příbuzný zase řídí nemocnici metodami,  v nichž nechybí  vydírání, sexuální obtěžování a nejrůznější pletichy. Diváci jsou odvahou scénáristů docela zaskočeni a své dojmy si sdělují na diskusních webech. Herec Martin Zounar za roli „odporného slizouna“ a „prašiváka, prašivého“ rychle ztrácí popularitu. „Úplně se mi zhnusil, nedávno u nás hrál  v divadle a kdybych to věděla, šla bych mu dát přes držku,“ píše jedna
z naštvaných  debatérek.

Karlovarská výjimka

Jak tento trend vidí samotní umělci? Herečka Lucie Domesová, která si zahrála v Ordinaci  a účinkuje také v dalších českých seriálech, říká: „ Asi se nelze divit, že téma české politiky a korupce obzvláště proniklo do různých seriálů, když nás všude obklopuje. Jako diváka mě to ovšem nebaví, i když já televizi sleduji minimálně.“ Domesová je také členkou zastupitelstva statutárního města Karlovy Vary za hnutí KOA,v němž působí několik karlovarských umělců.  KOA vyhrála volby a společně s dalšími stranami vytvořila koalici, která vládne lázeňskému městu. Zajímalo nás,  které zkušenosti z komunální politiky by případně doporučila ke zpracování kolegům z branže: “Asi vás překvapím, ale jen ty dobré. Já těm chlapům, s nimiž jsem se ocitla v politice, věřím. Nikdo z nich  mě  zatím nepodrazil. Vím ale, že v tomto směru jsme určitou výjimkou,“  uvedla pro ParlamentníListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Hana Čechová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

14:19 „Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

Václav Klaus mladší opět naštval účastníky protestů Milionu chvilek pro demokracii. Neřekl nic novéh…