Česká expozice na EXPO 2017 v kazachstánské Astaně se nesla v duchu motta "Důmyslná řešení". A především v duchu Komenského "Škola hrou"

13.09.2017 15:20

EXPO 2017 Astana se po třech měsících blíží ke svému závěru. Na konečný počet návštěvní světové akce, které se od 10. června do 10. září zúčastnilo celkem 115 zemí z celého světa, si budeme muset ještě pár dnů počkat. Nicméně už dnes je jasné, že český pavilon patří z hlediska návštěvnického zájmu i praktických úspěchů českých exponátů mezi odbornou veřejností jednoznačně mezi nejúspěšnější.

Česká expozice na EXPO 2017 v kazachstánské Astaně se nesla v duchu motta "Důmyslná řešení".  A především v duchu Komenského "Škola hrou"
Foto: MPO
Popisek: Návštěvníky českého pavilonu vítají vlajkonoši v "nadživotní" velikosti. Srdečně se přivítali i s ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkem

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček se čtyřiadvacátého srpna, kdy v krátké době již podruhé navštívil astanské výstaviště, stal návštěvníkem českého pavilonu s pořadovým číslem č. 313 461.

EXPO jsem navštívil společně s početnou delegací českých podnikatelů na počátku července a ve třetí dekádě srpna. Mohu proto porovnávat a musím říci, že se práce našeho týmu stále zlepšovala. Vládne tu skvělá atmosféra, davy dětí chodí po výstavišti s větrníčky v našich národních barvách, lidé se před naším pavilonem fotografují s muzikanty ve slováckých krojích a baví se v interaktivní části naší expozice. Ale vnímám i praktické efekty naší účasti. A to, že si kazachstánští partneři velmi pozorně všímali našich exponátů a hned dva z projektů si vybrali pro realizaci, je podle mne nejlepší vizitkou toho, že naše účast zde byla úspěšná,“ zhodnotil svou srpnovou návštěvu EXPO 2017 ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Naše expozice patří k nejnavštěvovanějším stánkům mezi všemi 115 vystavovateli. Prakticky každý osmý návštěvník celého EXPO navštíví náš pavilon a podle slov komisaře Jana Krse by mohla být do pondělí 11. září na pokořena i magická hranice 500 000 návštěvníků české expozice.

"To jsou čísla, v která jsme na začátku našeho projektu vůbec nedoufali. Navštívil nás prakticky každý osmý host EXPA. Těší nás rovněž, že se v naší knize návštěv objevují pochvalné poznámky ze strany významných zahraničních hostů, že jsme v rámci našeho motta Důmyslnost řešení asi nejvíce ze všech národních expozic pochopili ducha EXPO,“ uvedl komisař české účasti na EXPO 2017 Jan Krs. V době uzávěrky tohoto článku 5. září navštívilo naši expozici již 435 000 návštěvníků. 

V čem vězí tajemství úspěchu?

České angažmá na EXPO 2017, jehož realizaci Ministerstvo průmyslu a obchodu prosadilo a poprvé v historii se z pověření vlády stalo jeho organizátorem, vsadilo na již zmiňované motto "Důmyslnost řešení". Celé EXPO bylo koncipováno v duchu myšlenky "Energie budoucnosti" a do něj vybraná česká "důmyslná řešení" bezezbytku zapadla. Byla to pro MPO první pořadatelská zkušenost s tak velkou výstavou specializovaných EXPO, která mají konkrétní témata a jichž se čeští vystavovatelé doposud neúčastnili.  Přesto dopadla na výbornou! V čem vězí tajemství úspěchu?

Fotogalerie: - Ministr Havlíček v Astaně na EXPO 2017

Návštěvníky českého pavilonu vítají vlajkonoši v "...
Delegace Sverdlovské oblasti RF při prohlídce česk...
Ministr Jiří Havlíček navštívil i kazachstánský pa...
Ministr Jiří Havlíček si v doprovodu šéfa čínské e...
Ministr Jiří Havlíček se stal 24. srpna návštěvník...

V důmyslnosti a důvtipu…

Ano, v české důmyslnosti a důvtipu. A též v srdci, které do českého angažmá v hlavním městě Kazachstánu čeští organizátoři vložili. Náš pavilon byl postaven na myšlence, že naše země vzhledem ke své velikosti není gigantem, ale nejen v oblasti energetiky dokáže nabídnout technologické znalosti, dovednosti, zkušenosti, ohromnou průmyslovou základnu a špičkovou kvalitu práce, okořeněnou nápady a ojedinělými inovativními řešeními, které snesou to nejpřísnější světovou nápady.

Ve třech patrech

Úspěch našeho angažmá tví už v tom, že díky jednoduchým stavebním úpravám dokázali organizátoři využít bezezbytku celý prostor, který měli k dispozici. Rozčlenili horizontálně prosto českého pavilonu hned do tří pater s celkovou výstavní plochou 470 metrů čtverečných, třetí patro se samostatným vchodem pak představuje typická česká restaurace Český les, která nabízí prostory pro semináře, ale především pro pohodové posezení s typickými českými jídly včetně zvěřiny, budějovickým budvarem a dalšími dary české gastronomie. Vězte, že si i mezi místními návštěvníky našla své "štamgasty, kterým zachutnala bramboračka či guláš se šesti…      

V tom dolním naleznou návštěvníci exponáty, určené pro laickou a především odbornou veřejnost, jsou umístěny hlavní exponáty naší expozice. Naše expozice se díky řadě projektů, nápadů a řešení, postavených na konkrétních projektech, celkem liší od jiných, futuristicky či ideově koncipovaných expozic.

Dokázali jsme zaplnit náš pavilon zcela konkrétnímu exponáty, které fungují, již byly realizovány nebo je jejich realizace otázkou krátkého času.

Odborníci si vybrali hned dva projekty

Odborná porota si proto z našeho prvního patra vybrala pro realizaci hned dva projekty. Tím prvním je revoluční linka na zpracování běžného komunálního odpadu ekologicky šetrným pomalým termickým rozkladem, při němž se při zpracování odpadu uvolňuje energie v podobně tepla či energie a též další v průmyslu využitelné sekundární látky. Je zde zastoupena 3D modelem PTR Power Plant projektu, který již byl realizován v Londýně. Nápad české společnosti HEDWIGA Group zaujal kazašské odborníky natolik, že se bude jednat o jeho realizaci i v této ekonomicky významné zemi středoasijského regionu.

Dalším projektem, který si kazachstánská strana vybrala k realizaci, je rychlodobíjecí elektrobus s turistickým designem, na kterém se vedle Škody Electric podíleli i studenti UMPRUM. Na výstavě byl rovněž zastoupen funkčním 3D modelem. Elektrobus Škody Electric nabízí nižší provozní náklady a maximální ohleduplnost k životnímu prostředí než vozidla s běžnou motorizací.

Mezi nepřehlédnutelné exponáty patří bezesporu jeden ze dvou prototypů dvoumístného elektroletounu SportStar EPOS kunovické společnosti EVEKTOR v letové poloze. Úchvatné a životnímu prostředí neškodící eletroletadlo, které existuje zatím pouze ve dvou exemplářích, pohání elektromotor, který je možné dobíjet z běžné zásuvky a třílistá kompozitní vrtule.

Společnost Škoda Praha tu vystavuje 3D model modernizované elektrárny v Ledvicích, dokumentující přerod uhelných elektráren v ekologicky vyhovující energetická zařízení 21. století. Dominantou přízemí je i model létajícího kola, čili v praxi realizované vize románového Jana Tleskače, či typicky český nápad - skládací elektrokolo SilverGo společnosti AGOGS, které je suverénně nejrychlejším dopravním prostředkem ve velkém městě a přitom se vám vejde do sebemenšího zavazadelníku sebemenšího vozu…

Návštěvníci tu najdou i fotostěnu, dokumentující mohutnost a kvalitu největší funkční převodovky, kterou společnost WIKOV vyvinula pro použití ve větrných elektrárnách.

Hravé patro

Druhé patro českého stánku je hravé. Je určeno nejen rodičům, ale hlavně dětem. Celé rodiny si tu mohly vyzkoušet například chytrou solární lavičku pro veřejný prostor CapaSitty společnosti FullCapacity, na které můžete posedět, poklábosit, a přitom si dobít svůj mobil nebo tablet, připojit se k wi-fi či zjistit momentální kvalitu vzduchu v jejím okolí, vlhkost, teplotu nebo hladinu zvukového znečištění. Druhé patro nabízí celou přehlídku "hraček" nesmírně důležitých pro ekologické a energeticky šetrné přemýšlení. Na modelech různých větrných rubín tu zjistíte, jak se získává energie z větru, na modelech vodních turbín pak, jak vzniká energie z vody. Model chytré "květiny" pak dokumentuje, jak co nejúčinněji získávat energii ze slunce. Ve druhém patře naší expozice si statisíce návštěvníků EXPO 2017 nejen pohrály a vyzkoušely v praxi, ale především získaly informace o tom, jak obtížné je energie získávat a jak jednoduché je jimi šetřit…   

Byla to krásná ukázka Komenského "Školy hrou".  A i proto byla tak úspěšná… 

Komerční zpráva

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…