Česká letecká muzea lákají na světové unikáty

13.07.2023 14:11 | Komerční článek

Letní prázdniny jsou obdobím nejen dovolených u moře, ale také rodinných výletů do všech koutů České republiky. Velkým lákadlem jsou v posledních době čím dál oblíbenější technické památky. Stranou tak nezůstává hned několik leteckých muzeí, které připomínají slavnou více jak sto let trvající historii letectví a leteckého průmyslu v naší zemi. Česká republika je navíc jednou z mála zemí, která dodnes umí vyrobit letadlo od A do Z.

Česká letecká muzea lákají na světové unikáty
Foto: archiv
Popisek: Letiště, ilustrační foto

Asi největším lákadlem je areál historického vojenského letiště Praha – Kbely, kde bylo založeno letecké muzeum již v roce 1968. V současné době je v jeho sbírkách uloženo přibližně 275 letadel včetně několika světových unikátů. Proto asi nikoho nepřekvapí, že právě letecké muzeum v Kbelích patří k největším leteckým muzeím v Evropě.

„Naše letecké kořeny stejně jako propagace českého letectví jsou pevně zasazeny do celé firemní kultury současného Aera. Také proto chystáme s Leteckým muzeem Kbely těsnější spolupráci v rámci vzájemné propagace, rozšiřování sbírek nebo konání různých akcí,“ říká Viktor Sotona, prezident a CEO společnosti Aero. Tento tradiční český letecký výrobce je v muzeu zastoupen strojem Aero A-10, tedy prvním československým dopravním letounem, nebo světoznámými proudovými letouny Aero L-29 Delfín a Aero L-39 Albatros, které pomohly vycvičit tisíce stíhacích pilotů.

Další světový unikát je pak vystavený na druhém konci republiky, v leteckém muzeu v Kunovicích, které bylo založeno dobrovolnickou organizací v roce 1970. Mezi 30 vystavenými letadly najdete Aero L-29 A Delfín Akrobat. Tento jednomístný akrobatický speciál je možné spatřit na vlastní oči pouze v kunovickém muzeu.

Další letecké muzeum pak můžete navštívit na bývalé radarové základně Koněšín při vojenském letišti Náměšť nad Oslavou, kam se letecké muzeum přesunulo z Olomouce v roce 2016. A právě zde můžete shlédnout např. prototyp Aero XL-29 Delfín s trupovým číslem 003 z roku 1961, který se poprvé představil veřejnosti na prestižním aerosalonu v Paříži. Pokud to máte blíže do Vyškova, i zde najdete letecké muzeum, které vzniklo ve spolupráci Nadace Letecké historické společnosti a Armády ČR. V letecké části sbírky je možné vidět na 30 kusů stíhacích, bombardovacích, transportních a průzkumných letadel. Soukromé sbírka letadel je pak k vidění v AirParku ve Zruči u Plzně, kde se můžete pokochat krásou přibližně 50 kusů vystavených letadel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novotný končí v ODS. Ale nemlčí. „Je to akce Zahradila.“ A pak byl zase sprostý

20:45 Novotný končí v ODS. Ale nemlčí. „Je to akce Zahradila.“ A pak byl zase sprostý

Řeporyjský starosta Pavel Novotný skončí v ODS, shodlo se na tom předsednictvo strany, v úterý večer…